Cuma , Ağustos 3 2018

Çaydanlıkta Oluşan Kireç Nasıl Temizlenir?


Birçoğumuz güne çay olmadan başlayamıyor hatta her gün demlik demlik çay bitiriyoruz. Bu kadar çay tiryakisi olunca da çaydanlıklarımızdaki kireçlenme kaçınılmaz oluyor. Çay demlemek ve içmek kolay da o kireci temizlemek hepimize zor geliyor. Peki, çaydanlığın içerisindeki kireç nerden hiç zorlanmadan kurtulmak mümkün mü?

Piyasada sadece çaydanlıklardaki kireçleri çözmek için hazırlanmış birçok kimyasal ürün var. Fakat kimyasal kullanmak istemiyor bu sorunu evdeki kendi doğal yöntemlerimizle çözmek istiyorsanız sizin çareniz burada. İşte çaydanlık nasıl temizlenir sorusunun yanıtı.

ÇAYDANLIK NASIL TEMİZLENİR?

Malzemeler:

  • Tuz ya da Karbonat
  • Sirke

Bir çay bardağı kadar sirkeyi Çaydanlığın içerisinde koyun ve hafifçe temiz bir fırça ile ovalayın. Sirkenin Çaydanlığın her yerine dediğinden emin olmanız gerekiyor. Sirke Çaydanlığın her yerine ulaşmışsa bu şekilde yaklaşık 30 dakika bekletin. Daha sonra Çaydanlığın içerisine bir tatlı kaşığı kadar karbonat ya da tuz ekleyin ve yine bir fırça ile iyice ovalayın.  Çaydanlığın her yerinde olmadıktan sonra da iyice durulayın işte artık saydamlığını pırıl pırıl.

Çaydanlıktaki kireçler Henüz yeni yeni oluşmuşsa Bu yöntem çok işinize yarayacaktır. Fakat kirler daha inatçı ve uzun süreli ise başka doğal yöntemleri de denemeniz gerekebilir.

ÇAYDANLIKTAKİ İNATÇI KİREÇLERİ TEMİZLEME

Çaydanlıktaki kireçler oldukça inatçıysa ve ne yaptıysanız çıkmıyorsa Yine sirkenin gücü sizin yanınızda. Bir su bardağı ve yarım çay bardağı sirkeyi Çaydanlığın içerisinde doldurun. Daha sonra çaydanlığı ocağa koyarak karışımı iyice kaynatın.  Bu sayede Çaydanlığın içerisindeki kireç büyük ölçüde temizlenecektir.  Kaynayan karışımı döktükten sonra Bulaşık süngeri ile kireçleri ovalayabilir iyice temizleyebilirsiniz.

About admin

Check Also

Solan Çiçeklerinizi Her Evde Bulunan 3 Malzeme ile Canlandırabilirsiniz

Özellikle kadınlar için evde çiçek bakımı oldukça önemli. Yaz aylarında gelmesi ile çiçeklerin solmaması daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir