Cumartesi , Ağustos 4 2018

Cazibe Merkezlerini Kalkındırma Programı Ekonomi Bakanlığı'nda


Az gelişmiş bölgelere yapılan yatırımı canlandırarak istihdam ile birlikte üretim ve ihracatı artırarak bölgesel gelişmişlik farklarını en asgari düzeye indirmeyi amaçlayan Cazibe Merkezleri Programını yürütme görevi Ekonomi Bakanlığı’na verildi. 
    

OHAL kapsamında hazırlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Cazibe Merkezleri Programı ile ilgili düzenleme yapıldı. 
    

Cazibe Merkezleri Programı ile ilgili yapılan düzenleme ile imalat sanayi, çağrı ve veri merkezleri ile ilgili yapılan yatırımlarda özel sektöre destek verilecek. Cazibe Merkezleri Programını kapsayan iller, sektör, kapsam, yatırımın konusu ile uygulanma süresi, destek oranı itibari ile sağlanacak enerji desteği, yatırımlar için devlet yardımları hakkında kararın içeriğinde bulunan desteklerden bu programı kapsayan destekler, desteklere başvuru ile faydalanma koşulları, destek uygulamalarının hangi kurumlarda sona erdirileceği, geri alınacağı ve yaptırım uygulanacağı gibi hususlar ise Bakanlar Kurulu tarafından alınacak kararla belli olacak. 
    

Cazibe Merkezleri Programının uygulanması için gereksinim duyulan kaynak ise Ekonomi Bakanlığı’nın bütçesindeki ödenek kalemlerinden karşılanacak. Cazibe Merkezleri Programının uygulanmasında kamu kurum ve kuruluşlarını görevlendirme yetkisi ise Bakanlar Kurulunda olacak.   
 

About

Check Also

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu

Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir