Cumartesi , Temmuz 21 2018

Cemaatlerin Değil İslam’ın Kölesiyiz


Siyasette, Ticarette ve Bürokraside son 30 yılın en fazla konuşulan konusu, cemiyet ve cemaatler, hala gündemin en üst seviyesinde yerini korumakta. Herhangi bir alanda güç elde etmiş bir gurup zümre, cemiyet, cemaat vs. bunların dini temeli ve ya başka türden bir sınırlaması yok. Bu tarz yapılanmalar, her dinden, her mezhepten, her siyasi görüşten, her STK da olabiliyor.

Bu konu hakkında yazarken oldukça rahat yazacağım. Çünkü şükürler olsun ki, şimdiye kadar hiçbir yapılanma şahsımın özgeçmişini elinde gezdirmemiştir. Ya da siyasi fark etmez, bu sebeple yazıda kendimi değil, çevremde tanıdığım Yerli ve Milli dost ve arkadaşlarımın bu konu ile alakalı ıstıraplarına şahit olduğumdan yazacağım.

Bu tarz yapılanmalar kendinden olmayan hiç kimseye yaşama şansı vermezler. Ya da kendileri ile iş birliği yapmayan herkes potansiyel düşmandır. Derhal yok edilmelidir. Yok etme girişiminde de her yol mubahtır düsturunu uygularlar. İftira, yalan, şantaj, siyasi, bürokrasi, ekonomi, yargı ne varsa kendi çıkarları için karşı tarafı yok etme adına kullanıyorlar.

Her konuşma ve her programlarında Allah rızasından bahsedip, Ümmetin yetimleri, garipleri ve yoksulları için mücadele verdiklerini söyleyenler, maalesef Ümmetin emaneti kendilerine teslim edildiğinde Yüce Rabbimizin Isra Suresinde buyurduğu: ‘Ey İman edenler, yapmayacağınız şeyleri neden söylüyorsunuz? Verdiğiniz sözleri tutunuz. Çünkü verdiğiniz sözlerden hesaba çekileceksiniz’. İfadelerinde de bahsettiği üzere sınavı kaybedenler ordusu ile karşı karşıya kalmışlardır.

Hani, Ebu Cehillerin ölmediği, hatta kıtalar dolaştığı günümüzde, defalarca dualarımızda söz verdiğimiz, sohbet ortamlarda konuştuğumuz, günümüzün Ammarlar’ı olacak ve Ebu Cehillere meydan okuyacaktık.

İslam’a, Arzularının esiri olmuş, aldanmış, nefsinin kölesi olmuş, ben merkezli, sadece kendinden olanı kollayan bir Ümmet değil, adanmış bir Ümmet lazım. Göreceksiniz ki, İslam’a adanmış bir Ümmet dünyayı nasıl değiştirecek ve Ümmeti layık olduğu bir yaşam seviyesine nasıl çıkaracak.

İslam adına gurup kurup, sohbet halkaları düzenleyenlerin yaptığı israflarla, dünyanın hiçbir yerinde aç ve sefil insan kalmaz. Etraflarında kendinden olan üç beş kişiye verdikleri zekât ve sadaka ile cennete gireceklerini sanan zavallılar. Bu zavallılar dünyanın her Müslüman Ülkesinde işgal ettikleri makamlarda yaptığı adaletsizlikler ve uyguladıkları zulümlerle de samimi Müslümanların yüzünü ağartmışlardır.

Yazımın da başında bahsettiğim ve yakinen tanıdığım samimi, ihlaslı, şuurlu, vatansever, yerli ve milli dost ve arkadaşlarım, İslam’ın özünü benimsemeleri dolayısı ile hür ve özgür oldukları için, aklı melikelerini birilerine ipotek etmeden düşünebildiklerinden ötürü, bu yapılanmalara boyun eğmemiş, sırf bu yüzden bu yapılanmaların her türlü zulmüne uğramışlardır.

 Bir Hristiyan Kiliseye girerken aklını dışarda bırakmak zorundadır. Ama bir Müslüman Camiye girerken aklını dışarda bırakamaz. Çünkü İbadet hürriyeti İslam’da akıl ile başlar. Akılını birilerine havale edenler, Müslümanca düşünemezler. Bu yüzden bu kişiler İslam’ı temsil edemezler. Bu kişilerin son 30 yılda İslam’a verdiği zararı hiç bir İslam düşmanı oluşumlar verememiştir. İslam’ın doğasını bozan İslam’ı sadece namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek, hacca gitmek, kurban kesmek birde akıllarını havale ettikleri kişilere biat etmek olarak göstermeye çalışan zavallılar, İslam’ın 5 şartının yanında birde Cihat şartını hep görmezden gelerek postlarında oturmaya devam etmişlerdir.

Ne zamanki Müslümanlar ekipçilik hastalığından kurtulur, Ümmetçiliğe dönüş yaparsa. O zaman hak ve adalet tam manası ile yeryüzüne hakim olacaktır.

Bu sebeple bizler aklını ve mantığını sadece ve sadece Kuran ve Sünnetten alan Ümmetçi Müslümanlar olarak hiçbir Cemaat ve gurubun kölesi olmadık olmayacağız da. Bizler sadece ve sadece İslam’ın kölesi olarak yaşamımızın son anına kadar yaşamak için dua edeceğiz.

About Bilal OKUDAN

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

3 comments

 1. Hasan YILMAZ İnşaat Mühendisi

  Bütün cemaatleri zan altında bırakmakla çok büyük bir vebali üzerinize aldınız. Ve sen ve senin gibiler de aynı mantığına göre güya baglantisizlar cemaati olarak baskı unsuru oluyorsunuz ustelikte NEFSİN İZİN Kölesi olarak daha nefsinizin isteklerine engel olamazken islam adına nasıl hareket ettireceksin?Vahhh zavallı Vahhh.
  Halbuki Ellah (C.C)ın hakiki dostlarının meclislerinde insanlar akillarini ipotek etmezler aksine nefislerinin kölesi olmaktan kurtararak ÖZGÜR İNSAN haline donusurl

 2. Hızır ÇAKIR

  Yapmayın be kardeşim… AHİLER, Baciyan-i RUM, Şeyh Edebali, Emir sultan,
  Hacı Bayram-ı Veli, Ahmet YESEVİ Cemaat değilmiydi ?
  Cemaatlerin yanlışlarını tenkıd etmek hakkınızdır. Ancak: Cemaatleri topyekün kötülemek, Cemaatsizliği bir matah’mış gibi övmek ve herkese hedef alınması gereken örnek şeklinde sunmanız: Ayıp, Günah, Yanlış,
  Vebal, hayatın içinden karşılığı olmayan ÜTOPYA…
  ‘CEMAATSİZLER CEMAATİ=TALI SU BALIKLARI’ Kendi

 3. hocam yazı yazmışsın ancak, yazını dikkatle tekrar okumanı öneririm sana… İnsanlar kendi içinde organize olabilirler. Bu tarz organizasyonların adı cemaat olur, başka bir şey olur. Buna tahammül ise demokrasi inancının göstergesidir. Bu arada Osmanlıdan bu yana Hızır kardeşin de dediği gibi cemaatler vardır. Dini motifli cemaatler olabildiği gibi, seküler cemaatler de olabilir. Ancak bu cemaatlerin hepsinde bulunmadan hepsine şöyle ya da böyle demek açıkcası haksızlık olur diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir