Cuma , Haziran 22 2018

Cep Telefonu Bağımlılığında Kendimizi Aşmışız


Güzel ülkemizin güzel insanları cep telefonlarına öyle bir bağımlı hale gelmiş ki cep telefonundan ayrılmaktansa örümceklerle dolu kafese girmeye razı olanlar var. 
    

Türk halkı, cep telefonundan ayrı kalmak yerine örümceklerle dolu bir kafeste kalmaya razı olacak kadar cep telefonuna bağımlı hale gelmiş. Anne ve babalar tarafından cep telefonları için çocukların bir uzvu gibi eleştirisi yapılsa da cep telefonlarına bağımlı olanların sadece gençler olmadığı ortaya çıktı. 

Mastercard’ın ERA Research & Consultancy ile beraber 12 ilde yaptığı ‘Dijital Kullanım’ araştırmasının sonuçlarına göre gelir ve eğitim düzeyi, sosyal statüsü fark etmeksizin araştırmaya katılanların hepsinin cep telefonu var. Hatta cep telefonu kullanımı ihtiyaçtan da öteye geçerek bağımlılık haline gelmiş. Çünkü araştırmanın ilginç sonuçlarından biride 4 kişiden 3’ünün cep telefonundan ayrılamadığını göstermesi oldu. Öyle ki cep telefonundan ayrılmayıp eşinden ayrılmaya razı olanlar, parkta-bahçede yatmayı tercih edenler, örümceklerle dolu bir kafeste kalmayı göze alanlar dahi var. Cep telefonuna bu kadar bağımlılık ise internet bağımlılığı ile paralellik gösteriyor. Çünkü cep telefonu, bilgisayar ve tabletlerin ana kullanım amacı internet. Her üç kişiden biri günlük 6 saatini internet başında harcıyor. 

İnternet, eğitim seviyesi yüksek kişiler tarafından araştırmak, haberleri takip etmek, e-postaları incelemek ve alışveriş yapmak için kullanılırken 18-24 yaş aralığındaki gençler ise internete daha fazla eğlence için giriyor. Yeni kuşağın internet kullanım aktiviteleri incelendiği zamanda göze çarpanlar oyun oynamak, mesajlaşmak, müzik dinlemek ve video izlemek oluyor.      
 

About

Check Also

Ocakbaşı Kültürü İkinci Kuşak İle Avrupa'da

Köşebaşı restoranlarının sahibi Ali Akkaş’ın oğulları tarafından kurulan Ali Ocakbaşı, Amsterdam ve Viyana’nın ardından Londra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir