Pazar , Haziran 24 2018

Cinsel İstismar Suçunda Dünyada Kaçıncıyız?


Ülkem adına utanç verici olsa da cinsel istismar suçunda dünyada üçüncü sıradayız. Ülkemizde cinsel istismara yönelik suçlar sadece kız çocuklarına yönelik işlenmiyor. Ülkemizde erkek çocukların %17’side cinsel istismar suçundan mağdur durumda. Bu oranda ülkemizdeki her 6 erkek çocuktan birinin cinsel istismara uğradığı anlamına geliyor. 

Ülkemizde 2005 yılında cinsel istismar suçundan açılan dava dosyaları 2 bin 414 iken 2013 yılında bu rakam 7 kat artarak 14 bin 261’e çıkıyor. Sadece 8 yıl içerisinde cinsel istismar suçuna yönelik dava dosyaları çığ gibi büyüyünce 2014 yılında cinsel istismar suçunu düzenleyen TCK maddesinde değişikliğe gidilerek bu tür suçlara yönelik cezalar artırılsa da 2016 yılı kayıtları incelendiği zaman dava dosyalarının 14 bin civarında olduğu görülüyor. 

Cinsel istismara yönelik suçlar, bilinçlenme sağlanarak ve tedbirler alınarak azaltılmaya çalışılsa da bu sapıkların sayısı her geçen gün artıyor. Ülkemizde, insanın kimyasının kabul etmeyeceği suçların işlenmesindeki artışın arkasında yatan sebeplerin çok iyi irdelenmesi ve gerekli tedbirlerin buna göre alınması gerekiyor. Bu tür suçlar, vicdanımızı sızlatsa da sadece biz vicdan sızlaması tek başına bir anlam ifade etmiyor. 

Cinsel istismara yönelik suçların azaltılması için kurulan komisyon ise geçtiğimiz hafta yedi bakanın katılımıyla ilk toplantısını gerçekleştirdi. Konunun, hükümet tarafından bu kadar ciddi şekilde ele alınması sevindirici olsa da konu sadece bakanlıklar düzeyinde çözüme kavuşturulamayacak kadar hassas. Çünkü cinsel suçlar sadece siyasi ve hukuki boyutu olan suçlar değildir. Bunların haricinde bir de toplumsal boyutu mevcuttur. Siyasi ve hukuki boyuta verilen önemin toplumsal boyuta da verilmesi gerekir. 

Cinsel istismara yönelik suçların çözüme kavuşturulması için hukuk, sosyoloji, psikoloji ve eğitim uzmanlarının bir araya gelerek konuyu çok yönlü değerlendirmesine ve çözüm üretmesine gereksinim var. Hamasi bir şekilde üretilen çözüm yöntemleri suçun önlenmesinden daha çok artmasına hizmet eder. 

Cinsel suçların engellenebilmesi için öncelikle suçun çözümüne odaklanılması ve yargılamanın en iyi şekilde yapılmasına ihtiyaç var. Ayrıca cinsel içerikli suçlarda cezalandırmadan daha fazla suçu engelleme önlemlerinin iyi uygulanması gerekir. Çünkü suçun failine devlet tarafından en ağır ceza verilse de bunun mağdur açısından hiçbir yararı olmuyor. Suç önlendiği takdirde kişi, mağdur konuma düşmeyeceği için böyle bir travmaya yaşamayacaktır. Bu yüzden suçun cezalandırılmasından daha fazla önleme odaklı çalışmalar yürütülmelidir. Cinsel suçların önlenmesi hususunda sadece yetişkinler değil, yaşına uygun eğitimler verilerek çocuklarda bilinçlendirilmelidir.

About

Check Also

Hakkari’de Şehit Düşen Askerin Babası Acı Habere Dayanamadı

Hakkari Çukurca’da PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen güdümlü füze saldırısında şehit olan Topçu Onbaşı Abdülselam halatın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir