Cumartesi , Ağustos 4 2018

Çipras'ın, Türk Azınlık Hakkındaki Sözleri Hayata Geçmelidir


İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi ve emekli Büyükelçi Tugay Uluçevik, “Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın, Batı Trakya bölgesindeki Türk azınlık ile ilgili haklarının tam olarak verilmediğini kabullenmesi şaşırtıcıdır.” dedi. 
    

İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi Uluçevik, “Çipras tarafından Batı Trakya Türkleri ile ilgili hata yapıldığı itiraf edildi. Bu konu şaşırtıcı olduğu kadar merak uyandırıcıdır. Çünkü bizim tezlerimizle örtüşüyor. Batı Trakya bölgesi ile ilgili azınlık tanımlaması Türk azınlık olarak yapılmaktadır. Bu konu ile ilgili mahkeme kararları var. Strazburg İnsan Hakları Mahkemesinde Batı Trakya bölgesinde yaşayan Türk azınlık hakkında mahkeme kararları mevcut. Ayrıca Batı Trakya bölgesindeki insanlar, Müslüman olarak değil, Türk azınlık olarak ifade edilir. Batı Trakya bölgesinde yaşayan insanlar, tabi ki Müslümandır. Ancak tarafımızdan ileri sürülen tezde olduğu gibi Türk azınlık olarak tanımlanır. Yunan Başbakanı Çipras tarafından ifade edilenler ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinden sonra Türkiye tarafından savunulan tezlere hak veren bir yaklaşım tarzı sergileniyor. Ancak her iki tarafında bunları ifade etmesi yeterli değil, ifade edilenlerin uygulamaya geçmesi gerekir.” dedi. 
    

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Tugay Uluçevik, sözlerini şöyle sürdürdü:
    

“Çipras, söylese de söylenenlerin uygulaması olmuyor. Çipras’ın, Türk azınlık hakkındaki sözleri hayata geçmelidir. Batı Trakya’daki Türk azınlığın yaşadığı problemlerin çözümü ile ilgili kastedilen budur. On yıllardan beri Batı Trakya’da söylenenlerin ötesine geçilemedi. Bu hususta esas olan söylenenlerin ötesine geçilmesidir.” 
    

İslam zirvesinin, dönem başkanı Türkiye tarafından İstanbul’da toplantıya çağrılmasının ve bu toplantıda alınan kararların doğru olduğuna değinen Uluçevik, bunların iç politikaya alet olmamasının gereğine vurgu yaptı.     

About

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Girişimlerinden Sonra Tamimi Özgürlüğüne Kavuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girişimlerinin ardından İsrail tarafından serbest bırakılan Ahed Tamimi’yi telefonla arayarak cesaretinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir