Salı , Haziran 19 2018

Çipras'tan, Batı Trakya Türklerine Şeriat Müdahalesi


Yunanistan, şimdiye dek Batı Trakya Türklerinin sadece tayinli müftülerin yetkisinde bulunan evlilik, boşanma ve miras gibi hususlarla ilgili istendiği takdirde medeni hukuktan da faydalanmalarını sağlayacak bir yasa tasarısı için hazırlık yapıyor. 
    

Bir takım temaslarda bulunmak üzere Gümülcine’ye gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, “Azınlıkların, bu hususlarla ilgili devletin mahkemelerine başvuru yapma hakkı yoktur. Bunun değiştirilerek devleti mahkemelerine başvuru hakkı tanınmasına karar verdik. Böylelikle azınlık mensuplarına tercih yapma hakkını vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Tasarının yasalaşması ile birlikte azınlıklarda aile hukuku ile ilgili hususlarda tercih ettikleri takdirde Yunan mahkemelerine başvuruda bulunabilecekler. Yunan Hükümetinin bu hamlesinin arka planında ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), tahminen Aralık ayının başlarında aile hukuku ile alakalı olarak şeriat uygulanması yüzünden Yunanistan’ı kınayan bir karar almasından endişe edildiği öğrenildi. 
 
 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir