Pazartesi , Haziran 25 2018

Çocuk Gözüyle Dünyaya Bakmak


İnsan, önyargılarından uzaklaştıkça özgürleşir. Bu yüzden önyargılardan uzak yaşadığımız çocukluk günlerimizi hepimiz özleriz. 
    

İnsanlar büyüdükçe sosyalleşmek ister. Sosyalleşmeye çalıştıkça da zihni kirlenir. Çünkü sosyalleşmeye çalıştıkça etrafımızı toplumsal şartlandırmalar sarar. Bu toplumsal şartlandırmalar içerisinde ise kendi kişiliğimizi ve doğrularımızı bulmamız oldukça zordur. Hatta bazen bir ömür boyu bulamayabiliriz. İnsanlar, büyüdükçe yaşadıkları toplumun etkisi altında kalarak kendine karşı yabancılaşır. Kendine karşı yabancılaşan insan ise toplum içerisinde mutsuz bir yaşam sürer. 
    

Günümüz insanları kapitalizmin o kadar kölesi olmuş ki dünyadaki her şeyi kendilerine saklamaya çalışan bencil yaratıklar haline dönüşmüş. Öyle ki yardımlaşma ve dayanışma duyguları tamamen kaybolmuş. Şu an içerisinde yaşadığımız dünya akıl almaz halde çılgın bir hale gelmiş. Maddiyatın, haksızlığın, ikiyüzlülüğün, kayıtsızlığın had safhada olduğu bir dünya nasıl çıldırmasın ki? Böyle bir dünyada tek temiz kalmayı başaran ise çocuklar. 
    

Dünyaya çocuk gözüyle bakabilmek. Ancak canlı, heyecanlı ve hayallerle dolu bakılabilen bir dünya yaşanır olur. Ancak siyasetin olmadığı, maddiyatın öneminin olmadığı, toplumsal eleştiri yerine toplumsal sevginin olduğu, kötü ve art niyetin yerine sadece iyi niyetin hakim olduğu bir dünya yaşanır olur. Bu yüzden dünyayı sadece çocuklar yaşanabilir yapabilir. 
    

Bir çocuğun cennet kokan avucunu koklayarak dünyaya çocuk gözüyle bakmaya başlamaya ve dünyayı yaşanır hale getirmeye ne dersiniz? 
    

Haksızlığa, adaletsizliğe, ikiyüzlülüğe hep bir ağızdan ‘Hayır’ diyerek çocuklara tertemiz bir dünya bırakmaya ne dersiniz?       

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir