• BIST114.418
 • Altın163,268
 • Dolar3,8030
 • Euro4,6507
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 2 °C
 • YEMEK
 • Son Haberler
  Tüm yemek haberleri »
  • GAZETELER
  • Günün Manşetleri
  Tüm Gazete Manşetleri »

  Çocuk İşçiler Sorunu Meclis'e Taşındı

  CHP'nin Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kıt kanaat geçinen ailelerde çocukların, aile ekonomisine katkı sağlamak için eğitimlerini tamamlamak yerine çalışmayı tercih etmeleri sonucunda oluşan çocuk işçiler sorununu Meclis gündemine taşıdı.
  Çocuk İşçiler Sorunu Meclis'e Taşındı
  Çocuk İşçiler Sorunu Meclis'e Taşındı Çocuk İşçiler Sorunu Meclis'e Taşındı Çocuk İşçiler Sorunu Meclis'e Taşındı

  CHP'nin Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kıt kanaat geçinen ailelerde çocukların, aile ekonomisine katkı sağlamak için eğitimlerini tamamlamak yerine çalışmayı tercih etmeleri sonucunda oluşan çocuk işçiler sorununu Meclis gündemine taşıdı. CHP Niğde Milletvekili tarafından çocuk işçiler sorunu ile ilgili soru önergesini cevaplandıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, çocuk işçilerin çalıştırılmasına yönelik kanunlara uymayan işyerleri hakkında idari para cezası uygulandığını belirtti. 
      

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis'e verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:
      

  Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinde her çocuk, yaşama hakkı, eksiksiz olarak gelişme hakkı, istismar ve sömürüden korunma ile oyun hakkına sahiptir. Ancak dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de nüfusun artması, sosyo-ekonomik problemler, sanayileşmedeki dengesizlik, eğitimsizlik ve göç problemleri sayesinde çocuk işçiler sorunu önemli boyutlara ulaşmıştır. Resmi kayıtlarla birlikte kayıt dışı çalışan çocuk sayısı da dikkate alındığı zaman çocuk işçilerin sayısı iki milyona ulaşmaktadır. Kıt kanaat geçinen ailelerde, aile ekonomisine katkıda bulunabilmek için okullarından ayrılan çocuklar, kentlerde hizmet sektörünün yanı sıra sanayi ve ticaret sektöründe, sokakta, kırsalda ve tarım işçiliğinde çalışıyorlar. Ayrıca çocukların, sağlık, güvenlik ve ahlaki gelişimleri açısından zararlı işler ile zihinsel ve fiziki gelişimlerini engelleyen işlerde çalıştırılması toplumun geleceği açısından kaygı vericidir." 
      

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıer ise soru önergesine verdiği cevapta şu ifadelere yer verdi:
      

  "Bakanlığımız tarafından çocuk işçiliğinin önüne geçilmesi için kamu kurum ve kuruluşları, işçi ve işveren kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile koordinasyon içerisindeyiz. Bu çerçevede çocukları çalışma yaşamına iten nedenleri ortadan kaldırmalıyız. Eğitim kalitesi ve ulaşılabilirliği artırılmalı, toplumsal bilinç ve duyarlılığı geliştirmeliyiz. Bunun için kamu kurum ve kuruluşları, sosyal taraflar ve sivil toplum kuruluşları tarafından verilen katkılarla Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı (2017-2013) hazırlanmıştır. Bu konu ile ilgili çalışmalarda bu çerçevede sürdürülmektedir."    
   

  Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

  Diğer Haberler