Cuma , Haziran 22 2018

Çocuk İstismarında İyi Hal İndirimi Olmayacak


Çocuk istismarının önlenmesi yönünde çalışmalar yapması için kurulan komisyon ilk toplantısını gerçekleştirdi. İlk kez toplanan komisyonda çocuk istismarına yönelik mevcut cezalar gözden geçirildiği gibi caydırıcılığın nasıl güçlendirilebileceği de değerlendirildi. Çocuk istismarının engellenmesi yönünde nasıl önlemler alınabileceğini tespit etmek için Çankaya Köşkü’nde Recep Akdağ başkanlığında toplanan komisyonun ilk kez gerçekleştirdiği toplantı 6 saat devam etti. 

Çocuk istismarına yönelik alınabilecek önlemlerin görüşüldüğü toplantının ilk kısmına Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na vekaleten Bakan Yardımcısı Orhan Yegin iştirak etti. Toplantının ikinci kısmında da ilgili bakanlıkların üst düzey yöneticileri tarafından görüş ve öneriler belirtildi. 

Toplantıda değerlendirilen konular arasında çocuk istismarında riskin düşürülmesi, adli süreçte mağdur tarafın korunması ve rehabilitasyon hizmetlerinin sağlanması, çocuk istismarındaki riskler ile ilgili çocuklarda ve ailelerde bilinç oluşturulması ve çocuk istismarına yönelik cezalar yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatı doğrultusunda ve mevzunun önemine binaen ilgili bakanlıkların üst düzey yöneticileri konu ile ilgili çalışmalarını hızlandıracak. 

Komisyon üyesi bakanlar, yürütülen çalışmalar ile ilgili değerlendirme yaptıktan sonra mevzuat değişikliğine dair teklifler sonuçlandırılarak karar verilecek. 

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal da Çocuğun cinsel istismarına yönelik getirecek yeni düzenlemede ‘iyi hal’ kaldırılacak. Bu tür adi suçlarda iyi hal diye bir şey söz konusu olamaz. Bu tür sapıkların iyi halin arkasına sığınmasının engellenmesi hususunda Adalet Bakanlığı tarafından gerekli açıklama yapıldı.” dedi. 
 

About

Check Also

Hakkari’de Şehit Düşen Askerin Babası Acı Habere Dayanamadı

Hakkari Çukurca’da PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen güdümlü füze saldırısında şehit olan Topçu Onbaşı Abdülselam halatın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir