Pazartesi , Haziran 25 2018

Çocuklar İçin En Büyük Tehlike Oyuncaklar! Oyuncak Değil, Zehir mi Satın Alıyoruz?


Çin’den kaçak olarak ülkeye sokulmak istenen 4 konteyner oyuncak, İstanbul’da Ambarlı Limanına düzenlenen operasyonla ele geçirildi. Daha sonra Gümrük Laboratuvarına götürülen oyuncuklar üzerinde yapılan incelemelerde içeriğinde kanser, sinir sistemi bozukluğu, üreme bozukluğu ve kısırlık gibi rahatsızlıklara yol açan azo boyar maddeler, fitalat ve ağır metallere rastlandı.   
    

İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri tarafından Çin’den ithal gelen ve içinde metal çerçevelerin olduğu 4 konteyner üzerinde inceleme başlatıldı. Konteynerler, X-Ray cihazından geçirilince içerisinde sadece metal çerçevelerin değil, değişik ürünlerinde olduğu tespit edildi. 
    

Bunun üzerine ithalatçı firma tarafından içerisinde metal çerçeve olduğu belirtilen 4 konteynerin hepsi, İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekiplerince açılarak incelemeye alındı. İnceleme neticesinde konteynerlerin ilk iki sırasına plastik çerçeve yerleştirildiği yüzbinlerce kaçak oyuncağın ise bu plastik çerçevelerin arkasına gizlendiği saptandı. 4 konteynerde ise piyasa değeri 765 bin lira olan 3 ton 115 kilo plastik çerçeve ile 19 ton 415 kilo ağırlığındaki yüz binlerce oyuncağa el konuldu. 
    

Kanserojen Madde İçeriyor, Sinir Sistemine Zarar Veriyor 
    

Oyuncukların sağlık açısından tehdit oluşturup oluşturmadığının tespit edilmesi için numuneleri İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri tarafından İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren İstanbul Laboratuvar Müdürlüğüne gönderildi. Burada yapılan testlerin sonucu ise tam bir şok etkisi yarattı. Yüz binlerce çocuğun oynayacağı oyuncakların, kanser, sinir sistemi bozukluğu, üreme bozukluğu ve kısırlık gibi rahatsızlıklara neden olan yüksek oranda azo boyar, ağır metaller ve fitalat içerdiği tespit edildi. 
    

Sağlığa Zararından Dolayı İmha Edilecek
    

Çin’den ülkemize kaçak olarak sokulmak istenirken ele geçirilen kanserojen içerikli oyuncaklar hakkında Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatırken kaçak eşyalar, yasalar çerçevesinde Gümrük Bakanlığı Tasviye Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ihale usulü ile satışa sunulsa da yüksek oranda kanserojen madde içeren bu oyuncakların imha edileceği belirtildi. 
    

Ülkemizdeki Kaçak Oyuncak Oranı %5
    

Ülkemizin oyuncak ithalatı yapan bir ülke olduğuna değinen Türkiye Oyuncakçılar Derneği Başkanı Yakup Kireççi, “2016 yılı içerisinde ithal edilen oyuncakların toplam maliyeti 425 milyon dolar. Dışarıdan ithal gelen oyuncaklar ise Gümrük Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı tarafından denetleniyor. Sorun teşkil eden oyuncaklar ise ülkeye alınmıyor.” dedi. 
    

Ülkemize dışarıdan gelen oyuncakların %5’nin kaçak olduğuna dikkat çeken Kireççi, “Oyuncaklar, başka ürün adı altında ülkemize kaçak olarak sokulmaya çalışılıyor. Bunun tespit edildiği durumlarda ise ithalatçı firma hakkında soruşturma başlatıldığı gibi cezai işlemde uygulanıyor. Çocuklarına oyuncak alan anne ve babalar, kesinlikle güvenilir mağazaları tercih etmelidir. Özellikle sokak tezgahlarından satın alınan oyuncaklar, çocuklar için büyük tehlike doğuruyor.” şeklinde konuştu. 
        

Oyuncakların %80’i Çin’den İthal Ediliyor
    

Çin’in sadece Türkiye’de değil, dünyada da oyuncak pazarına hakim olduğunu belirten Kireççi, “Ülkemizin ithal ettiği oyuncakların %80’i Çin menşeli üretiliyor. Çin’in, Avrupa pazarındaki oyuncak hakimiyeti ise %87,5’a kadar çıkıyor. Oyuncakların, Çin tarafından üretilmesi kalitesiz olduğu manasına gelmiyor. Oyuncak maliyetini düşürmek isteyen oyuncak sektörüne hakim fabrikaların birçoğu fabrikalarını Çin’e taşıdı. 
    

Ülkemizde aileler, çocuklarına oyuncak aldıklarını sanıyorlar ama aslında oyuncak almıyorlar. Aileler, çocukların hayal gücünü artıracak ve kas gelişimine yardımcı olacak oyuncaklar almalı. Avrupalı aileler, çocukları için 400 dolarlık bir oyuncak alabilirken bu rakam ülkemizde sadece 40 dolar.” ifadelerine yer verdi.   

Azo Boyar Madde: Tekstil ve deri ürünleri boyanırken kullanılan azo boyar madde, ciltle uzun süreli temas ettiği takdirde kansere yol açabilir. Avrupa’da kullanımı yasak.

Fitalat: Plastikleri yumuşatmada kullanılan fitalat’ın, çocuk bakım ürünlerinde ise kullanımı sınırlıdır. Fitalat üzerinde yapılan incelemeler neticesinde bebek ve çocuk gelişimine etki eden hormonlara etki ettiği, ilerleyen yaşlarda ise kısırlığa, üreme bozukluklarına ve kansere neden olduğu saptanmıştır. Canlılara ise solunum veya cilt teması ile bulaşır. Fitalat’ın sağlık açısından taşıdığı risk oranı ise cilde temas etme süresine göre değişiyor. 

Ağır Metaller: Bazı boyaların ve pigmentlerin üretiminde kullanılan ağır metaller, çocuklar tarafından emildiği zaman karaciğer ve böbrek gibi iç organlarda birikiyor. Ağır metaller, sinir sistemine de etki edebiliyor. Vücuttan atılmadığı takdirde sağlık açısından büyük tehdit içeriyor.

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir