Pazartesi , Temmuz 23 2018

Çocuklar Üzerinde Söz Değil, Davranış Etkilidir


Sakarya Büyükşehir Belediyesinin Şubat ayı Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Kırmadan İncitmeden’ kitabının söyleşi ve imza gününe katılan Taha Kılınç, İslamiyet’in aile içerisinde yaşanırken gizli değil, açık yaşanması gerektiğinin önemine değindi. 

Kültür Sanat Etkinliğine iştirak eden çok sayıda sanatsevere hitap eden Taha Kılınç, “İbadetler, günümüzde birçok evde gizli icra edilmektedir. Anne ve babalar, odasına çekilerek namaz kılarken, çocuklar ise ya kendi odalarında ya da salonda telefon veya bilgisayar ile meşgul olmaktadır. Çocuk 20 yaşına geldiği zamanda anne ve baba, çocuğunun namaz kılmadığından yakınmaya başlar. Çocuklar, sözden daha fazla davranıştan etkilenir. Bu hususta anne ve babalara düşen en büyük görev ise evde namaz kılındığını ve namazın yaşamın bir parçası olarak düşünülmesi gerektiğini, ev ortamında yalana kesinlikle başvurulmadığını çocuğa göstermektir. Ayrıca anne ve babalar, ahlaki açıdan çocuğuna örnek olmalı ve onları eğitmelidir. Ev ortamında birbirlerine karşı hitap ederken kaba ifadeler yerine kibar ifadeler kullanmalıdırlar. Aile bireyleri aralarındaki sevgiyi ve muhabbeti artırmalıdırlar. Sağlıklı nesiller yetiştirmenin yöntemi budur.” ifadelerine yer verdi. 

İnsanlar, Potansiyellerini İhmal ve İsraf Etmemeli

İnsanların, İslamiyet’i, tarihi ve coğrafyayı çok iyi bilmesi gerektiğine değinen Kılınç, “İnsanlar, İslam dünyasını tanırken coğrafyayı gezmeli ve bunun içinde dil öğrenmelidirler. Ayrıca hangi meslek seçilirse seçilsin, yaşamda ne yapılırsa yapılsın, yaşamın neresinde olunursa olunsun daima bulunulan yerin en iyisi olmaya gayret edilmelidir. İnsanlara, Allah tarafından verilen potansiyel kesinlikle ihmal ve israf edilmemelidir.” dedi. 
 

About

Check Also

Parçalı Güneş Tutulması Merakla Bekleniyor

Bu yıl gerçekleşmesi beklenen güneş tutulması herkes tarafından merak ediliyor. Özellikle astronomi ile yakından ilgilenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir