Pazartesi , Haziran 25 2018

Çocuklara Öğütler


Anne ve babalar, toplumda yetişkinim diyen her birey, çocuklara sözleriyle değil, davranışlarıyla örnek olmalıdır. 

Niye mi?

Çünkü gözün bir anda gördüğünü dil yüz sene söylese anlatamaz. 

Davranışlar, çocuğun üzerinde daha etkendir. Örneğin çocuğa yalan söylememeyi dil ile tavsiye etmek yerine hiç yalan söylemeyerek örnek olunmalıdır. Haram yememeyi tavsiye etmek yerine haram yemeyerek çocuğa örnek olunmalıdır.

Çocuğa hiç mi dil ile öğütte bulunulmayacak. Elbette dil ile çocuklara öğütte bulunacağız. Ancak dil ile söylediklerimizle davranışlarımız uyum içerisinde olacak. 

Hamallar, umutlarını selelerinde taşır derler ya çocuklarda umutlarını gönüllerinde taşır. Onlara öğüt verirken gönüllerini kırmamaya özen göstermek gerekir. Onların gönüllerini kırmak demek umutlarını kırmak demektir. 

Her ebeveyn, çocuklarına iyiliği ve güzelliği, insanları sırtından vurmamayı nasihat eder. Ebeveynler, çocuklarının iyi huylu ve karakterli bir insan olarak toplumda yer almalarını istiyorlarsa çocuklarına haram lokma yedirmeyecekler. Haksızlığın ve adaletsizliğin karşısında çelik gibi duracaklar. Kendilerini sistemin maskarası etmeyecekler. 

Teknolojinin değişmesiyle birlikte çocuklara yapılan öğütlerde değişti. Ebeveynler, çocuklarına sosyal medyaya karşı, televizyonlardaki ve sanal dünyadaki tehlikelere karşı uyarılarda ve nasihatlerde bulunuyorlar. Çünkü bu ortamlarda var olan ahlaksızlıklar, cehalet ortamı ve vicdansızlık dış ortamlarda yoktur. Eskiden ebeveynler, dışarıda bir tehlike sezdim mi çocuklarını eve alarak kapıyı kitlerdi. Böylelikle çocuklarını güvende tutarlardı. Şimdi esas tehlike dışarıda değil, evin içerisindeki teknolojik aletlerde. Artık öğüt vermek yetmiyor. Bir dedektif gibi çocukları takip etmek gerekiyor. 

Bugün toplum bozuksa, toplumdaki bozukluk çocuklarımıza cinayet, cinsel taciz ve tecavüz olarak yansıyorsa, internet ve sosyal medya gibi ortamlarda çocuklarımız uyuşturucu gibi birçok tuzağa düşürülüyorsa devletin, ebeveynlere acilen çocuklarını nasıl takip edeceğine ve bu tehlikeler karşısında nasıl davranması gerektiğine dair seminerler vermesi gerekir.  
 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir