Pazartesi , Temmuz 16 2018

Çocuklarda Akıllı Telefon Bağımlılık Yaşı Düşüyor


APPLE’ın 2 milyar dolar değerindeki hisselerini elinde bulunduran iki büyük yatırımcı grubu tarafından şirkete, çocuklarda akıllı telefon kullanım süresini kısıtlayan yazılım geliştirilmesi için talimat verildi. 

Jana Partners ve California’da bir öğretmen emekli sandığı aracılığıyla yapılan çağrı, bir mektup ile Apple’a gönderildi. Çocuklarda akıllı telefon kullanımında kontrolün daha iyi sağlanması için yapılan çağrı ise bu hususta araştırma yapan akademisyenlerde memnuniyet yarattı. 

Jane Partners ve California Eyaleti Öğretmen Emeklilik Sisteminin, Apple firmasından talebi ise akıllı telefonların çocuklar tarafından aşırı kullanılmasının çocuklar üzerinde oluşturduğu etkinin göz ardı edilmemesi. Apple firmasına gönderilen mektupta dikkat çekilen hususlar ise şöyle; 

Akıllı telefonların çocuklar tarafından aşırı kullanılmasının derslerine engel teşkil ettiği.

Ev ödevlerine konsantre olma yeteneğini azalttığı.

Çocukların yeterli ve sağlıklı uyumalarını engellediği. 

Akıllı telefonlarda yer alan oyunların içeriğindeki aşırı uç kahramanlara çocukların özendiği. 
    

Apple firmasına gönderilen mektupta ayrıca sosyal medyanın aşırı kullanımının çocukların, kendilerine olan özgüvenlerine zarar verdiği ve depresyona girmelerinde akıllı telefonların oynadığı role de değinildi. 
    

Reuters tarafından yapılan haberde ise Amerikalı gençlerin yarısının, cep telefonlarına bağımlı olduğu kanaatinde olduklarına ve kendilerine gelen mesajlara hemen cevap verme ihtiyacı duyduklarına dikkat çekildi. Konu ile alakalı Apple tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.  
 

About

Check Also

Çocuklarınız Yemek Seçiyorsa Dikkat!

Ailelerin çocukları ile ilgili en sık yaşadığı sorunlardan biri olan yeme bozuklukları hakkında Psikolog Doktor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir