Cuma , Haziran 22 2018

Çocuklarda Bel ve Sırt Ağrıları Omurilik Bozukluğundan Kaynaklanabilir


Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Adem Yılmaz, “Çocuklardaki kronik bel ağrısı, doğuştan gelebilen ve senelerce farkına varılamayan omurga ya da omurilik anomalilerinin işaretçisi olabilir.” dedi.  
    

İnsanların hareket alanı gelişen teknolojiye paralel olarak çok daraldı. Bu da birçok rahatsızlığın ana nedenini oluşturuyor. Çocukluk çağında taşınan ağır eşyaların ileriki yıllarda bel ve sırt ağrılarına yol açabileceğini söyleyen Do. Dr. Adem Yılmaz, çocuklarda görülen bel ve sırt ağrılarındaki artışın ana nedenlerinin bilgisayar ve televizyon başında uzun vakitler geçirilmesi, hareketsiz yaşam, hatalı taşınan okul çantası olduğunu belirtti. 
    

Bel Ağrıları Uzun Sürerse Kronik Hale Gelebilir
    

Doç. Dr. Yılmaz, “Çocuklarda uzun süreli ve kronik hale gelen bel ağrıları, doğumsal, sonradan görülen omurga problemleri ve patoloji kaynaklı olabilir. Travma sonucunda oluşan ve akut olarak başlayan bel ağrılarında ise ilk göz önünde bulundurulması gereken hususlar, yumuşak doku yaralanmaları ile büyüme plağının kaymasıdır. Travma sonucunda oluşan bel ağrıları uzun sürdüğü takdirde kronik hale gelebilir. Bu tür durumlarda ilk düşünülecek hususlar ise omurga kırığı ve kaymasıdır. Omurga kırığı ve omurga kayması, her zaman travmaya bağlı olarak gelişmez. Bu tip durumlara, jimnastik başta olmak üzere spor aktiviteleri ile uğraşan çocuklarda sık rastlanır. Çocuklarda görülen bel ve sırt ağrıları özellikle geceleri artış gösteriyor, bu ağrılarla birlikte ateş, yorgunluk ve kilo kaybı gibi hususlarda görülüyorsa omurilik tümörleri ve enfeksiyonlarından şüphe edilmelidir. Kol ve bacak ağrısı, hissizlik, kas gücü kaybı, uyuşma ve tuvalet kaçırma gibi şikayetler mevcutsa enfeksiyon, tümör ve bazı omurga anomalileri akla gelmelidir. Çok nadirde olsa çocuklarda bel fıtığı rahatsızlığı görülebilmektedir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.    
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir