• BIST110.059
 • Altın174,736
 • Dolar4,0867
 • Euro5,0024
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 14 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Çocuklarda Tansiyon Düzenli Ölçülmeli

Toplumda yüksek tansiyonun bir yetişkin rahatsızlığı olarak bilinmesi çok büyük bir yanılgıdır. Yüksek tansiyonun vücutta yarattığı zarar ilerleyen yaşlarda kendini belli etse de çocukluk yaşlarında yüksek tansiyonun ilk belirtileri ortaya çıkabilmektedir
Çocuklarda Tansiyon Düzenli Ölçülmeli
Çocuklarda Tansiyon Düzenli Ölçülmeli Çocuklarda Tansiyon Düzenli Ölçülmeli Çocuklarda Tansiyon Düzenli Ölçülmeli

Toplumda yüksek tansiyonun bir yetişkin rahatsızlığı olarak bilinmesi çok büyük bir yanılgıdır. Yüksek tansiyonun vücutta yarattığı zarar ilerleyen yaşlarda kendini belli etse de çocukluk yaşlarında yüksek tansiyonun ilk belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Çocukluk yaşlarında ki hipertansiyonun sinsi bir rahatsızlık olduğuna değinen Prof. Dr. Mahmut Çivilibal, çocuklar sağlıklı olsa dahi 3 yaşından itibaren yılda bir kez tansiyon ölçümü yapılması gerektiği hususunda uyarı yaptı. Tansiyonun günümüzdeki en önemli sebebinin ise aşırı tuz tüketimi olduğu uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Tuzun içeriğinde yer alan sodyumun vücutta sıvı dengesini sağladığına değinen Pediatri ve Pediatrik Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Çivilibal, "Bütün besinler, içeriğinde az ya da çok miktarda sodyum barındırmaktadır. Sodyum, beslenirken alınıyor. Bu yüzden yemeklere konulan sofra tuzunun miktarı önemlidir." dedi. 

Çocuklar, Bir Yaşına Kadar Tuzla Tanışmamalı

Prof. Dr. Çivilibal, "Çocuklar, 1 yaşına kadar tuzla tanışmamalıdır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından tuzun kullanım miktarı ile ilgili belirlenen sınırlara uymak gerekiyor. Bu miktar, yetişkinler için günlük 5 grama denk gelen bir çay kaşığıdır. Ancak ülkemizde günlük tüketilen tuz miktarı bunun 3 katıdır. Bebekler, 1 yaşına kadar tuzla tanışmadığı takdirde ilerleyen yaşlarda tuzu az tüketiyorlar. Çocuklar, 1 ila 3 yaş aralığında 2 gramdan fazla tuz tüketmemelidir. 4 ila 6 yaş aralığında 3 gram, 7 yaşından itibaren de yetişkinler gibi 5 gram tüketmelidir." dedi. 

Tuzun Aşırı Tüketimi Ödem Nedeni

Vücuda giren tuzun susuzluğa yol açtığını belirten Prof. Dr. Çivilibal, "Tuzun aşırı tüketimi ile birlikte suyunda aşırı tüketilmesi ödeme yol açabilir. Tuz kan basıncını etkilediğinden dolayı damarların yapısında bozulmaya yol açarak yüksek tansiyona ve kalp hastalıklarına neden olabiliyor. Bu yüzden tuzun çocukluk çağından itibaren aşırı tüketilmesi kalp ve damar sistemini olumsuz etkileyerek gençlik ve yetişkinlik çağında hipertansiyona ve buna bağlı gelişen komplikasyonlara neden olabilir. Yetişkinlerin tansiyonları her muayenede ölçülürken çocuklar da böyle bir şeye gereksinim duyulmuyor. Oysa çocuklarda sinsi bir şekilde ilerleyebilen hipertansiyon, çocukluk çağında hiçbir belirti vermeyebilir. Böyle bir tanının konması ancak tansiyon ölçümüyle mümkün olabilir. Çocuklar, salam, sosis, sucuk ve cips gibi yiyecekleri severek tüketse de bu tür besinlerde tuz oranı çok yüksektir. Bunların yerine ıspanak, brokoli, avokado, nar ve ceviz gibi besinler tüketilerek sodyumun zararlı etkilerinden biraz da olsa kendimizi ve çocuklarımızı koruyabiliriz." şeklinde açıklamalarda bulundu.
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler