Pazartesi , Haziran 25 2018

Çocuklarda Zeka Gelişimini 7-10 Puan Düşüren Gıdalar


Nörolog Doç. Dr. Hatice Balaban, içeriğinde yapay renklendirici barındıran yiyeceklerin çocukların zeka gelişimini 7-10 puan aralığında düşürdüğünü belirtti. 

Yapay renklendirici barındıran gıdaların zararlarına dikkat çeken Doç. Dr. Balaban, “Aşırı ve sağlıksız beslenme, beslenme bozukluğudur. Sağlıksız beslenmeye yol açan gıdalar arasında yapay renklendiriciler, tatlandırıcılar, koruyucu maddeler ve krom artırıcılar başı çekmektedir. Özellikle içeriğinde yapay renklendirici barındıran gıdaların çocuklardaki zeka gelişimini 7-10 puan düşürdüğü tespit edildi. Bunun ise birkaç farklı mekanizma ile mümkün olduğunu tahmin etmekteyiz. İlki kimyasal maddeler, beyin hücrelerinde toksit etki yaratabilir. İkincisi kimyasal maddeler, vücutta antioksidan sistemi üzerinde bozulmaya yol açabilir. Antioksidan sistemi bozulunca da hücreler, kendilerini strese karşı koruyamaz. Böylelikle hücrede fonksiyon bozukluğu meydana gelebilir.” şeklinde konuştu. 

Tansiyonu, 5 Adımda Kontrol Altında Tutmak Mümkün 

Tansiyon rahatsızlığının, erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülebildiğine değinen Uz. Dr. Tülay Kadıoğlu, hipertansiyona karşı ne tür tedbirler alınabileceği ile ilgili bilgiler paylaştı. Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde önemli rahatsızlıklara ve organ hasarlarına neden olabilen hipertansiyona, ülkemizde her üç yetişkinden birisinde rastlanmaktadır. Hipertansiyonun görülmesindeki başlıca nedenler ise beslenme tarzı, mevsim geçişleri, psikolojik durum ve kullanılan ilaçlardır. Hipertansiyonu kontrol altında tutmak için bazen yaşam tarzındaki değişiklikler yeterli olduğu gibi bazen de ilaç tedavisi gerekebiliyor. 

Tuz Az Tüketilmeli

Tansiyon rahatsızlığını tetikleyen baş etken aşırı tuz tüketilmesidir. Günlük 2 gramın altındaki tuz tüketimi en sağlıklısıdır.

Kilo Kaybı ve Hareketli Yaşam
 

Aşırı kilolu insanların ortalama %40’ı yüksek tansiyon rahatsızlığına yakalanmaktadır. Tansiyon hastalarının sağlıklı ve hareketli bir yaşam sürmesi için günlük 10 bin adım kuralına kesinlikle uyması gerekir.
 

Az Şeker Tüketilmeli

Yüksek tansiyon rahatsızlığının en sık görüldüğü gruplar arasında şeker hastaları da yer almaktadır. Ayrıca tansiyon rahatsızlığı olan kişilerde, şeker hastalığı görülme riski de oldukça fazladır. Bu nedenlerden ötürü şeker tüketimi kesinlikle azaltılmalıdır. 

Alkol

Yüksek tansiyon rahatsızlığının en sık rastlandığı diğer bir kesim ise alkol kullananlardır. 

Stres

Tansiyon rahatsızlığını tetikleyen en önemli hususlar arasında uzun çalışma saatleri, masa başı çalışma ve düzensiz beslenmede gelmektedir. Stresten uzak kalmak tansiyon riskini çok düşürmektedir. 

Dışarıda Yemek Yerken Nelere Dikkat Etmeli? 

Karnımız çok fazla aç olmamalıdır. 

Tuzsuz, az yağlı ve yağsız gıdalar tercih edilmelidir. 

Porsiyonlar orantılı olmalıdır. 

Kırmızı et yerine beyaz et tüketilmelidir. 

Tatlı tüketimindense meyve tüketmeye özen gösterilmelidir. 

Ara sıcaklardan uzak durulmalıdır. 

Su fazla tüketilmeli ve içeriğinde şeker olan içeceklerden kaçınılmalıdır. 

Tuz yerine limon ve baharat tercih edilmelidir.

Sağlıklı Karaciğer İçin Limon Suyu ve Acı Biber Sosu 

Doç. Dr. Halit Yerebakan, bir buçuk litre suya 1 adet limon sıkılarak içmenin karaciğer sağlığı açısından önemli olduğunu söyledi. Ayrıca 2 litre limonlu su tüketildiği takdirde karaciğerdeki safra akışı rahatladığı gibi karaciğerdeki boşaltımda kolay olacaktır. 

Doç. Dr. Yerebakan, karaciğerin kanlanması açısından bir bardak suyun içerisine bir kaç damla ya da bir çay kaşığı acı sos eklenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Doç. Dr. Yerebakan, acı soslu karışımın kan dolaşımını da artıracağını belirtti. 
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir