Pazar , Temmuz 22 2018

Çocukları Yalan Söylemeye İten Nedenler?


Çocuklar, 5 yaşına kadar gerçeği ayırt etme kabiliyetine sahip olmadığı için uydurdukları ya da abartarak anlattıkları şeyleri yalan olarak algılamamak gerekir. Çocuklar, ilkokul çağına geldikten sonra yalan söylemeye devam ediyorsa çocuğu, yalan söylemeye iten stres veya problemlerin ebeveynleri tarafından tespit edilmesi gerekir. 
    

Bir davranış bozukluğu olan yalana alt ıslatma, tırnak yeme, saldırganlık, içine kapanma, kekeleme gibi davranış bozuklukları da eşlik ediyorsa ebeveynler bu durumu ciddiye almalı ve gerekirse uzman yardımına başvurmalıdır. 
    

Çocuklar, yalan söylemeyi en kolay şekilde anne ve babasından öğrenir. Bu yüzden anne ve babaların ufak veya büyük kesinlikle yalana başvurmadan her koşulda doğruyu söyleyerek çocuklarına iyi bir model olması gerekir. 
    

Her çocuk, ilginin yanında takdir edilmekte ister. Bu ilgi ve takdiri ilk önce ailesinden bekleyen çocuk, ailesinden beklediği ilgiyi ve takdiri göremezse yalana başvurabilir. Ayrıca çocukların eğitiminde uygun tutumlar sergilenemediğinden dolayı yapılan hatalar, verilen ağır cezalar çocuğu sadece yalana değil, suça da teşvik edebilir. 
    

Çocuk hata yaptığı zaman dürüst bir şekilde bu hatasını kabullense dahi ailesi veya öğretmenleri tarafından cezalandırılıyorsa cezadan kaçmak için yalana başvurabilir. 
    

Yalan söyleme riski sosyo-ekonomik durumu düşük olan ailelerin çocuklarında daha fazladır. Çünkü birbirlerini kıskanma davranışı çocuklarda sık rastlanan bir durumdur. Örneğin futbol topu olmayan çocuk, arkadaşları arasında küçük düşmemek için ‘futbol topum var.’ diyebilir.   
    

Kardeş kıskançlığı da çocukları yalana teşvik edebilir. Kardeşini kıskanan bir çocuk sırf anne ve babasını cezalandırmak için yalana başvurabilir. 
    

Çocuklar, kendi çıkarları doğrultusunda yalana başvurabilirler. Ancak bu noktada patolojik olarak yalan söyleyen çocukları iyi ayırt etmek gerekir. Çünkü onlar, yalan söyleyerek çıkar sağlamaya çalışmazlar. Onlar, olanları abartılı şekilde anlatarak çevresindekileri şaşırtmaktan çok hoşlanırlar. 

Çocukların yalan söyleme nedenlerini belli başlıklar altında toplayacak olursak karşımıza aşağıdaki maddeler çıkar;

İlgi görmek

İntikam

Ceza almamak

Çıkar elde etmek

Ekonomik olarak aşağılık duygusuna kapılmak

Zeka seviyesindeki düşüklük

Sorunlarıyla baş etmek

Bağımsızlığını sergilemek

Başarısızlıklarını saklayarak kendisine olan güvenini artırmak

Yalan söyleyen çocuklar, kendilerine saygı duymadıkları gibi kendilerinden utanç duyarlar. Kendilerine karşı özgüvenleri çok düşük olur. Çocuklar, yalana sık başvuruyorlarsa kendilerine karşı güvenleri hiç olmayabilir. Yalan söyleyen çocuklar, kendilerini tanımadıkları için yeteneklerinin ve değerlerinin farkında olmadan yaşarlar. Ayrıca aşağılık duygusuna kapıldıklarından dolayı kendilerini değersiz ve işe yaramaz hissederler. 

Çocukları yalan söyleyen aileler, bunun farkına vardıkları zaman çocuklarına sert tepki göstermemeli, aşağılayıcı sözler ile katı ceza veya disiplin uygulamalarına başvurmamalıdır. Çocukları yalana başvuran aileler, öncelikle bunun bir nedeni olduğunu bilmeli ve soğukkanlı olmalıdır. Tespit edilen neden için ise gerekli tedbirler alınmalıdır. Çocuklar, genellikle iki nedenden ötürü yalana başvururlar. Bu nedenlerden biri sevgi yoksunluğu ise diğeri de model alınan bir başka kişidir. 

Ebeveynler, çocuklarının yalan söylediklerini fark ettikleri anda bu durumu çok ciddiye almalıdır. Aksi takdirde yalan söyleme alışkanlığı başka sorularında tetikleyicisi olur. 

Kısacası çocuk eğitimi, özen gerektiren bir iştir. Düşünce yapısı yeni gelişen çocuklar hata yapmaya çok müsaittirler. Bu yüzden çocuklarda yalan söyleme gibi bir davranış bozukluğu görüldüğü zaman çocuğun suçlanması, üzerinde baskı kurulması, altından kalkamayacağı ağır cezalar verilmesi çocukta korku iklimi yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Ebeveynler, böyle bir durum karşısında çocuğa anlayışla yaklaşara. ilk hatayı kendilerinde aramalıdırlar.     

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir