Pazartesi , Haziran 25 2018

Çocukların Düşlerini Kirletmek


Yaşamlarının tek anlamı para kazanmak olan, para kazandıkça hırslanarak daha fazla kazanmak isteyen yetişkinler, çocukların düşlerini kirlettiklerinin farkına varırlar mı bilmem ama çocukların düşleri kirlendikçe dünya daha kötü oluyor. 

Yetişkinlere, para kazanma hırsınız yüzünden ‘Çocukların düşleri kirleniyor’ deseniz ‘Onların daha iyi yaşaması için para kazanıyoruz’ derler. Peki, böyle diyen yetişkinler, çocuklara ‘Para mı istiyorsunuz?’ yoksa ‘Sevgi mi?’ diye hiç sormuşlar mı? Eminim sormamışlardır. Sadece ‘Çocuklar için para kazanıyoruz’ zırhının arkasına sığınarak vicdanlarını susturuyorlar. 

Oysa çocukların dünyasına girmek çok kolaydır. Biraz sevgi ile birlikte yüzüne güldü mü hemen gözlerinin içi gülü verir. Onların gülen gözlerine baktıkça bizlerde mutlu oluruz. İçimizde sönmüş olan umutlarımız, yeniden kıpraşmaya başlar. Bu yüzdendir ki yaşamın öznesi çocuklar, yüklemi ise yetişkinlerdir. 
Ve çocukların o gülen gözlerini, ahlaksız bir para kazanma hırsına feda etmeye kimsenin hakkı yoktur. Çünkü günümüz dünyasında tek umut çocukların o gülen gözleridir. 

Bugün çıkarları uğruna yüreklerindeki sevgiyi son damlasına kadar tüketen insanlar, çocukların gördüğü güzellikleri görme kudretine sahip değildir. 

Büyük insan, makamı, mevkisi ya da banka hesabı kabarık olan insan değildir. Büyük insan, sevgiyle bir çocuğun gönlünü fethedip onun düşlerini kirletmeyen insandır. 

Bugün çocukların gönlüne nefret tohumu eken toplumlar, yarın çocukları akan kanın kurbanı olduğu zaman sızlanmasınlar. Su testisi su yolunda kırılır. 
 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir