Pazar , Temmuz 22 2018

Çocuklarınız Yemek Seçiyorsa Dikkat!


Ailelerin çocukları ile ilgili en sık yaşadığı sorunlardan biri olan yeme bozuklukları hakkında Psikolog Doktor Feyza Bayraktar önemli bilgiler verdi.

Çocuklarda görülen en yaygın yeni problemlerinin birinin seçici yeme olduğunu söyleyen Bayraktar, özellikle Çocukların okul öncesi çağında çok sık yemek seçtiğin görüldüğünü ve ilerleyen yıllarda Bu sorunun kendiliğinden ortadan kaybolduğunu söyledi. Seçici yeme probleminin bazen Çocuklarda uzun yıllar boyunca devam edebileceğini söyleyen Bayraktar, seçici yeme davranışının çocuğun gelişiminde Herhangi bir etkisi bulunmuyorsa ailelerin endişe etmemesi gerektiğini ve çocuklara zaman vermesi gerektiğini söyledi.

“BELİRLEDİKLERİ ÜÇ – DÖRT ÇEŞİT YEMEĞİ YERLER”

Psikolog Doktor Feyza Bayraktar açıklamasının devamında yemek Seçen çocukların genellikle üç dört çeşit yiyecek belirlediklerini ve diğer yiyecekleri yemeği reddettiklerini söyledi. Daha çok yağ, karbonhidrat ve şeker içeren yiyecekleri çocukların tercih ettiğini belirten Bayraktar, sebze süt ve meyve grubundaki yiyecekler ise çocukların sevmediğini söyledi. Ebeveynlerin böyle durumlarda çocuklara zorla bu yiyecekleri yedirmek yerine çocuğun bu davranışının altında yatan nedeni bulunması gerektiğini söyleyen Bayraktar, yemeği probleminin özellikle aşırı koruma ve kontrollü ailelerin çocuklarında görüldüğünü vurguladı.

“ÇOCUK YEMEZSE ZORLAMAYIN”

Aileleri çocukların yeme davranışları ile ilgili önerilerde de bulunan Bayraktar, çocuğa zorla yemek yedirme çalışmanın çok yanlış bir davranış olduğunu bu şekilde davranarak ileride daha büyük sorunlara neden olabileceğini söyledi. Bayraktar ailelere, yemek hazırladıkları sırada çocukların yemediği yiyeceklerle sevdiği yiyecekleri karıştırmalarını önerdi. Ebeveynlerin çocuk aç kalacak gibi bir endişeye kapılmaması gerektiğine dikkat çeken Bayraktar, böyle düşünülmemesi gerektiğini ve çocukların bir yerde çok acıttığında yemek yiyeceğini söyledi.

About admin

Check Also

Adet Sancılarına Dondurma İyi Geliyor

Yaz kış tüketmek istediğimiz dondurmanın çok önemli bir faydası ortaya çıktı. Birçok hastalığın tedavisinde dondurmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir