Cumartesi , Ağustos 4 2018

Çocukluk Döneminin Yetişkinliğe Etkisi


Çocukluk dönemlerinde sevilmeyen insanlar, yetişkinlik döneminde de sevilmiyor. 
Çocukluktaki sevgisizliğin izlerini ömürleri boyunca ruhlarında taşıyan bu insanların birçoğu, yetişkinlik dönemlerinde çocuklara karşı kin ve nefret besliyorlar. 

Çocukluktaki beslenme tarzı dahi yetişkinlikteki davranışlara etki ediyor. Örneğin domates, peynir ve ekmek yiyerek büyüyen bir çocuğun davranışları ile sofrasında bir kuş sütü eksik olan bir çocuğun davranışları birbirinden çok farklı oluyor. Kıtlıklar, insanları daha bir olgun yapıyor.  

Çocukluğunda bir istediği iki edilmeyen, anne ve babasını emir eri gibi kullanarak çocukluk çağını geçirenler, yetişkinlik dönemine ulaştığı zaman toplum içerisinde zayıf olan grubun arasında yer almamak ve kendinden zayıf olanları ezmek için gözleri zirveden başka bir şey görmüyor. Bunun içinde arkadaşlığa, dostluğa, komşuluğa önem vermez. O sadece zayıfların sırtına basarak, zayıfları aşağılayarak bulunduğu noktadan daha da zirveye ulaşmaya çalışır. 

Gökyüzündeki bütün kuşlar, din, ırk, renk, siyaset hiçbir ayrım gütmeden zulme uğrayan tüm çocuklar için havalanıyor, özgürlük ve güzel günler adına onlara umut olabiliyorsa bir insan olarak şapkayı önümüze koymamız lazım. Düşünmeye de ilk önce çocukluğumuzdan başlamamız gerekir. Çünkü bugünkü vurdumduymazlığımızın ve bencilliğimizin temeli çocuklukta atılmıştır.  

Her yetişkinin içerisinde bir çocuk taraf mutlaka vardır. Vicdanlarımızı sorguladığımız zaman o çocuk tarafımız bizden utanıyorsa insanlıktan çok uzağızdır. İçimizdeki o çocuk tarafa sevmeyi öğretemediğimiz sürece de insanlıktan uzak kalacağız. 

Sonuç olarak bugün ne kadar insan olduğumuzu çocukluk çağımız belirliyor.
 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir