Pazartesi , Haziran 25 2018

Çöpten Topladıkları Kitaplarla Kütüphane Kurdular


Ankara’ya bağlı Çankaya ilçesinde görev yapan temizlik işçileri, dünyada bir ilkin altına imza atarak çöpten topladıkları kitaplarla İmrahor Mahallesinde bulunan temizlik şantiyesine kütüphane kurdular. Gündüz vakti işlerinden kalan zamanı kütüphanede Gorki ve Dostoyevski okuyarak ve beraberinde sıcak çay içerek geçiren temizlik işçileri, geceleri ise Çankaya ilçesinin çöplerini toplayarak temizlik yapıyor. 

Çankaya Belediyesi temizlik işçileri tarafından çöplerden toplanan kitaplarla kurulan kütüphaneden sosyal medya vasıtasıyla bilgisi olan Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ile eşi  Marilena Berger, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in eşliğinde kütüphaneyi ziyaret ederek kütüphaneye kitap bağışladı. 

Berger, “Temizlik işçileri tarafından yapılan bu anlamlı girişim, AB delegasyonunda görevli arkadaşlarımızın da büyük takdirini topladı. Kısa bir zaman diliminde 20 kutu kitap topladık. Bu kitapların kurulan kütüphaneye ve genel anlamda da eğitime katkı sağlayacağını ümit ediyorum.” şeklinde konuştu. 

Berger, temizlik işçileri tarafından kurulan bu anlamlı kütüphaneye kendisi de Homeros tarafından kaleme alınan Odyssela isimli kitabı hediye etti. Çankaya Belediyesi temizlik işçilerinin kurduğu ‘Grup teneke: Temizliğin Ritmi’ müzik grubu tarafından kendilerini ziyaret eden Berger ve eşine özel bir konser verildi. Çalışanların geri dönüştürülen malzemelerden ürettikleri enstrümanları çalarak söyledikleri şarkıları çok beğendiğini ifade eden Marilena Berger, “Bu andan itibaren bir atık toplayan gördüğüm zaman bu işçinin aynı zamanda bir sanatçı olduğu hatırıma gelecek.” dedi. 
 

About

Check Also

Servet Turgut’un 6 Şahane Eseri

Seriyye vakfı mütevelli heyeti başkanı Servet Turgut’un son eseri Yavuzname, ehli sünnet açısından Yavuz Sultan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir