Cumartesi , Ağustos 4 2018

Çorum Belediyesi Leblebili Ekmek Üretti


Çorum Belediyesine bağlı olarak faaliyet gösteren Halk Ekmek Fabrikası tarafından tam buğday unu ve leblebi tozu karıştırılarak üretilen leblebili ekmek, içerisine kuru üzüm eklenerek tatlanlandırıldı. 
    

Sarı leblebi ile marka haline gelen Çorum’da, kahveli, susamlı, çikolatalı, baharatlı ortalama 30 çeşit leblebi satılıyor. Önceden de kurabiyesi, helvası, kebabı dahi yapılan sarı leblebinin şimdi de ekmeği yapıldı. 
    

Çorum Belediyesi tarafından 5 ay önce faaliyete geçirilen Halk Ekmek Fabrikasınca, Çorum’un simgesi haline gelen sarı leblebiden ekmek üretilerek vatandaşların beğenisine sunuldu. Halk Ekmek Büfelerinde 50 kuruştan satışa sunulan leblebili ekmeğe vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösteriliyor. 
    

Çorum Belediye Başkan Yardımcısı ve BELTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yabacıoğlu, “Çorum’a özgü bir lezzet arayışına girdik. En sonunda leblebili ekmekte mutabık kaldık. Leblebinin, ekmeğin içerisinde nasıl kullanılacağına dair birçok deneme yaptık. Denemelerimizin içerisinde en lezzetli olanı belli bir miktarda leblebi tozunun buğday ile karıştırılmasıyla elde edilen ekmek oldu. Ekmeğimizin tatlanması içinde içerisine kuru üzüm ilave ettik. Böylelikle sağlıklı ve lezzetli bir ekmeği, halkımızın damak zevkine sunduk. Halkımızdan gelen yoğun talepte beğenildiğini gösteriyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.     
 

About

Check Also

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu

Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir