Salı , Temmuz 17 2018

Çözüm Süreci Değil Kardeşlik Süreci


23.24.25 Ocak tarihlerinde Diyerbekir’de Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu olarak düzenlediğimiz, Toplumsal Kardeşlik Süreci Programımızı 81 ilden gelen gençlerimizle beraber gerçekleştirdik.

Bu program, bin yıldır ortak tarihin, ortak coğrafyanın ve ortak medeniyetin evlatlarının 80 yıllık cumhuriyet tarihinde uygulanan ve uluslar arası güçler tarafından desteklenen asimilasyoncu politikalar sebebi ile bir araya gelemeyişlerinin algısını yıkarak doğu-batı kardeşliğini kaynaştırma programıdır. Doğudaki herkesi terörist, Karadenizdekini faşist, Batıdakileri göçmen, dinini yaşamak isteyenleri irticacı ve bölücü gruplar, hakkını aramak isteyenleri potansiyel suçlu ve inan insanları barbar olarak göstermeye çalışan 80 yıllık işbirlikçi hükümetlerin yanlış politikaları sonucu milletimizi bir birine düşermeye çalışanlara en güzel cevap yine her zaman milletimizden gelmiştir.

Aslında bu süreci  1960’lı yıllarda Milli Görüşçü Bürokratlar gönüllü olarak başlatmışlardır. 28 yaşında genç mühendis olan M. Recai Kutan, batıda bile kadro yetersizliği sonucu mühendis bulunmamasına rağmen, gönüllü olarak GAP Projesinin Bölge insanına sağlayacağı faydaları bildiği için, tereddüt etmeden, DSİ Bölge Müdürü olarak GAP Bölgesinde görev almıştır.

Devletine gönülden bağlı Doğu insanı ilk kez birinci dereceden bir devlet temsilcisinin kendisi gibi abdest alıp namaz kıldığını ve kendileri ile alay edilmediğini görünce devletine olan sevgisi bir kez daha büyümüştür. Çünkü işbirlikçi hükümetlerin atadığı bürokratlar sadece atandıkları kamu binalarının odalarından bile dışarı çıkmayacak kadar insanlara karşı duyarsız olmanın dışında, bölge insanının inanışı, görüntüsü ve konuştukları dille de alay eden bir devlet temsilcisi görünümündeydiler.

Sonrasında 1990 lı yıllarda Refah Partisinin Genel Başkan Merhum Necmettin Erbakan Hocamızın öncülüğünde başlattığı ‘Kardeşlik Süreci’ konferans serileri ile Türkiyenin her tarafından görevlendirilen Parti yetkilileri aracı ile raporlar düzenlenmiş ve bu raporlar gerek meclis tutanaklarında yer almış gerekse ilgili bakanlıklara sunulmuştur.

Bu cümleye dikkat çekmek istiyorum. Şuan Kürtçülük yapan HDP li Vekillerin bile biz Kürdüz demeye korktuğu yıllarda Refah Partili Millet Vekilleri, Belediye Başkanları ve Parti Temsilcilerinin her toplantıda bu ülkede Türkler kadar Kürtlerin de hakkı vardır. Türkler ve Kürtler bin yıldır İslam Çatısı altında kardeşçe yaşayan milletlerdir demişlerdir.

Hatta Türkiye’nin en büyük siyasi partisi olan Refah Partisi ve onun Genel Başkanı Merhum Necmettin Erbakan Hocamız Bitlis’te yaptığı konuşmasında bahsettiği şu cümleden dolayı ‘Sen ben Türküm doğruyum çalışkanım dersen, ötekide çıkar bende Kürdüm doğruyum ve senden daha çalışkanım der’ dediği için seçimlerden 1. Parti olarak çıkan Refah Partisi kapatılmış ve Erbakan Hocamız ömür boyu siyasi yasaklı hale gelmiştir. Eğer Kürt kardeşlerimizin hakları konusunda bedel ödenmişse bu bedeli şimdiki iktidar partisinin de o zaman içinde bulunduğu Erbakan Hocamızın Liderliğini yaptığı Refah Partisi ödemiştir.

Şimdi programımıza dönecek olursak bizi bir birimizden ayırmaya çalışanlar, bölgelerimizdeki gençler arasına nifak tohumları ekmek isteyenler, bu program vesilesi ile şunu çok iyi gördüler ki, bizim  bin yıllık İslam Kardeşliğimiz asla bozamayacaktır. Karadeniz’den, Ege’den, Marmara’dan, Ak Deniz’den, İç Anadolu’dan, Doğu Anadolu’dan, Güneydoğu Anadolu’dan gelen gençlerimiz Kardeşlik Manifestosunu 3 günlük program boyunca net bir şekilde açıklamışlardır.

Bu program vesilesi ile ön yargılar kırılmış, kardeşlik bağları güçlenmiş, vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğü ülküsü ön plana çıkmıştır.

Sözlerimi HDP Diyerbakır Milletvekili Altan Tan Beyin bir ifadesi ile bitirmek istiyorum.

‘Bu coğrafyada felsefesi Dine dayalı olmayan hiçbir yapı barınamaz. PKK bu coğrafyanın değerlerinden uzak bir yapı oluşturduğu için başarılı olma şansı yoktu ve olamadı da zaten. O yüzden sevgili gençler hiçbir şekilde tedirgin olmayınız bu ülke asla bölünmez’

 

About Bilal OKUDAN

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

One comment

  1. Allah razı olsun Bilal Bey, inşallah bu ülke kendi hafızasını, hatırasını tekrar hissetmeye başladığı zaman çok daha başarılı, müreffeh bir ülke olacak. Özellikle halktan kopuk bürokrat tasviriniz çok yerinde olmuş. Sadece Türkiye’nin doğusunda değil her yerinde bu böyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir