Cumartesi , Ağustos 4 2018

Cumhur Başkanını Seçti – Yenilmez Pehlivan Recep Tayyip Erdoğan


Çatı, Mutabakat, Ötekileştirme, Sert Üslup, Kutuplaşma, Milletin Adamı, Ekmek İçin.., Yeni Türkiye, Başkanlık Sistemi, Ülke Bölünmesin gibi söylemlerle Türkiye Tarihinde İlk kez gittiği sandıkta Başkanını seçti. Üç adayın yarıştığı seçimin galibi 9 seçimdir yenilmeyen 12 yıldır kesintisiz Başbakanlık görevinin sürdüren Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Seçim sonuçlarını izlerken sanki futbol maçı yorumlayan toplumdan bi haber yorumcuları dinlemek insanı çileden çıkarıyor. Bahane aynı yok seçime katılım oranı yok eşit olmayan yarışma koşulları derken arkadaşların bahaneleri 12 senedir bitmek tükenmek bilmiyor. Bu muhalefetin bahaneleri için Türk Dil kurumundan artık yeni cümleler rica edeceğiz.  Maalesef Muhalefetin derdini anlatmak için ne harf kaldı ne de cümle.

Ne diyorlar orantısız seçim süreci yaşanmış. Size Gazete Oku İnternet haber sitesinden bir örnek. Göründüğü gibi 33 gazeteden sadece 8 tanesi Çatıcıların hükümet yanlısı olmakla suçladığı gazeteler.

(Hürriyet – Milliyet – Sabah – Posta – Habertürk – Zaman – Vatan – Taraf – Radikal – Cumhuriyet – Türkiye – Akşam – Star -Bugün – Takvim – Birgün – Evrensel – Özgür Gündem – Milli Gazete – Ortadoğu – Türkiye’de Yeniçağ – Güneş – Sözcü -Yeni Şafak – Aydınlık – Yeni Akit – Fanatik – Yeni Asya – Yurt – Yeni Mesaj – Milat – Dünya – AMK -) 

Geriye 25 gazete kalıyor. İsterseniz başka bir hesap yapalım. Yukarıda adını verdiğim gazetelerin günlük tirajları toplamda 4.759.641 Hükümet yanlısı olmakla suçlanan 8 gazetenin tirajları 1.037.000 yani Çatıcılar 3.722.641 farkla üçte birinin de üzerinde üstünlük sağlamış durumda.

Gelelim  görsel medya ya Allah aşkına hep beraber tüm kanalları izledik Ekmelettin Bey nerede miting yaptı da ya da konferans herhangi bir kanal vermedi. Eğer siz halkın ilgisini, alakasını, teveccühünü ve sevgisini orantısız buluyorsanız bunda yapacak bir şey yok. Maalesef siyaset böyle bir şey.

Recep Tayyip Erdoğan 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğu zaman seçim sürecinde iktidar partilerinin adaylarına karşın zaferini kazandığında ne bir televizyon kanalı vardı ne de Milli Gazete dışında kendisini destekleyen gazetesi. 2002 yılında ilk genel seçiminde yine bahsedilen hangi imkanı kullandı da ezici çoğunlukla birinci parti oldu.

1995 yılında 54. Hükümetin Başbakanı Rahmetli  Prof Dr Necmettin Erbakan seçimde hangi özel ya da devlet kanalından destek aldı. Destek alamamakla kalmadı her gün hakkında çıkan asılsız iddialara cevap verebilecek Televizyon Kanalı bile yoktu. Ama Halktan yana olduğu Halkıyla aynı dili konuştuğu için teşkilatının ve kendisinin gayretiyle girdiği seçimden birinci parti olarak çıkmayı başarmıştı.

Buradan MHP, CHP ve HDP li yöneticilere sesleniyorum. Samimi iseniz seçimlere sizin dışınızda 24 parti daha giriyor. Bu partiler sizin aldığınız devlet ve medya desteğinin yüzde 1 ini alamıyorlar. Peki siz hangi orantısız seçimden bahsediyorsunuz.

Seçime katılım oranı yüzde 75 te kalmış bu sebeple 52 milyon seçmenin yüzde 35 in Cumhurbaşkanıymış. Size iki süper güçten rakamlarla örnek. ABD Obama en son girdiği seçimde ABD Halkının katılımı yüzde 58 de kaldı Obama ise bu oyların sadece yüzde 51.2 ni alabildi. Bir örnek de Almanya’dan Merkel seçmenin yüzde 60 ının sandığa gittiği seçimin sadece oyların yüzde 41 ni alabildi. Yani arkadaşların hesabına göre Obama ABD seçmenin yüzde 25 inin Merkel Almanya seçmeninin yüzde 30 nun başkanı sayılıyordu. Siz bu ülkelerin herhangi bir muhalefet partilerinden bu tarz yorumlar duydunuz mu. Obama da Merkel de görevlerinden istifa etmeden seçimlere girmişlerdir ve halklarının neredeyse yarısı sandığa gidip oy kullanmamıştır.

****

Şimdi gelelim seçimin analizine:

.Seçimin galibi Türkiye Halkı olmuştur artık halk kendi başkanını seçmiştir.

.Seçmen dayatma adaylara oy vermeyeceğinin göstermiştir.

. Sol seçmenin bundan sonraki adresi HDP olarak görülmektedir.

. Çözüm süreci güçlenerek halkın büyük kesimin onayını almıştır.

. Demirtaş ezilen Halkların değil Beyaz Türklerin geçici oylarıyla oyunu yükseltti

. Tatilcilerden beklenen fire den ziyade köylerine gezmeye gidenler azımsanmayacak kadar azdı.

 

 

 

About Bilal OKUDAN

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir