Cumartesi , Ağustos 4 2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı, Emlak Bankası Geri Dönüyor


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yeni sistemin gelecek 100 günlük icraat programını açıkladı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, Emlak Bankası’nın yeniden faaliyete geçeceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan herkes tarafından merakla beklenen 100 günlük icraat programını bugün duyurdu. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan bir döneme damga vuran Emlak Bankası’nın da geri döneceğini açıkladı.  Emlak Bankası 2001 yılından bu yana tasfiye sürecinde. Efsane bankanın yeniden geri döneceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde Emlak Bankasını tekrar faaliyete geçirmeye yönelik başvuruları gerçekleştiriyoruz.”  ifadelerini kullandı.

ATATÜRK’ÜN TALİMATIYLA KURULMUŞTU

Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile 3 Haziran 1926 tarihinde kurulan Emlak Bankası 20 milyon TL sermaye ile kurulmuştu. Bankanın ödenmiş sermayesi 1953 yılında 300 milyon TL’ye çıkarılmıştı. Birçok konut projesine imza atan banka,  faaliyet gösterdiği son yıllarda ise İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra İzmir’de de projeler gerçekleştirmişti.  Dış Ticaret ve Denizcilik sektörlerinde uzman hale gelen banka 3 Temmuz 2001 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile kapatılmıştı. Bu tarihte yayınlanan gazetede Emlak Bankası’nın bankacılık yapma yetkisi sona erdirildi ve tavsiye kapsamına alındı. 2001 yılından bu yana tasfiye süreci devam eden Emlak Bankası’nın yeniden faaliyete geçirilecek olması Birçok kişiyi mutlu etti.   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre bankanın yeniden faaliyete geçmesi için çalışmalara başlandı.

 

About admin

Check Also

Memur ve Emeklilere Son 10 Yılın Rekor Zam Oranı Geliyor

Milyonlarca memur ve emekli, 3 Temmuz tarihinde açıklanacak enflasyon verisini merakla bekliyor.  Tahminlere göre memur …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir