Cuma , Haziran 22 2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD Açıklaması: “YPG Hakkında Sözlerine İnanmak Mümkün Değil”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, France 24 kanalına gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan konuşmasında ABD’nin terör örgütü YPG hakkındaki tutumuna da değindi. 

France 24 kanalına mülakat veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin YPG’ye verdiği silahları geri alacağını açıklamasına da değindi. Erdoğan, bu sözlere inanmanın mümkün olmadığını belirterek, “Gerekirse biz ÖSO ile her türlü müdahaleye hazırız” ifadelerini kullandı.

“ABD’NİN İŞBİRLİĞİ YAPTIĞI TERÖR ÖRGÜTLERİ BİZİM İÇİN TEHDİTTİR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, ABD’nin terör örgütleri ile işbirliği içerisinde olduğunu açıkça dile getirdi. Erdoğan, PYD ve YPG ile ABD’nin ortak hareket ettiğini belirterek, “Ben bunu sayın Trump’a da anlattım. İki örgüt biri PKK’nın siyasi ayağıdır. Diğeri ise terörist ayağıdır. Ama ikisi de terör örgütüdür. Bunların PKK ile bir arada olduğunu belgelerle her şeyle anlattık. Fakat ABD’li dostlarımıza bunu anlatamadık. Rakka’ya olan müdahaleyi sizlerle beraber yapamayız. Her şeyi temin ettiklerini biliyoruz. Şuanda ABD’nin kuzey Suriye’de 7 adet hava üssü var. 17 tane üs var.” ifadelerini kullandı. 
“SİLAHLARI GERİ ALACAKLARINA İNANMAK MÜMKÜN DEĞİL”
ABD’nin YPG’ye verdiği silahları geri alacağını açıklamasına da değinen Erdoğan, “Bütün buralarda ağır silahlar buralarda bulunduruluyor. Kime veriyorlar bunu? PYD’ye. Peki bize ne söylüyorlar? Biz bu silahları daha sonra geri alacağız diyorlar. Kimse kimseyi aldatmasın. Buna inanmak mümkün değil ki. Bu silahlar PYD’ye verilmiştir ve onlar da kalacaktır. Bunlara inanmak mümkün değil.” dedi. 

“DEAŞ’IN ELİNDE ABD’NİN SİLAHLARI VAR”
Erdoğan, Obama döneminde de terör örgütlerine silah verildiğini belirterek, “Şuanda DEAŞ’ın elinde ABD’nin silahları var. Biz bunları gördük. Rakka’ya biz beraber müdahaleye yapabilirdik. Neden bizimle yapmadılar. Eğer samimi ise bunu orada yapardık. Bölgede şuanda DEAŞ’a en büyük zayiatı verdiren biziz. Bundan sonra da verdireceğiz. DEAŞ ile mücadelemiz bitmiş değil. İçeride de DEAŞ’lılar var dışarıda da var. Hepsine karşı bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bizim için Rusya ile de çatışmasızlık bölgesi var. Bu çatışmasızlık bölgesinde de ortak çalışma içindeyiz. İdlib’te, Halep’te de aynı zamanda. Bu çalışmayı Türkiye, Rusya, İran birlikte yapıyoruz. Astana çalışması bunun bir gerekçesidir. Bunun aslında ilk adımıdır. Astana’dan Cenevre’ye gidişi de aynı şekildedir.” dedi. 

 

About

Check Also

Hakkari’de Şehit Düşen Askerin Babası Acı Habere Dayanamadı

Hakkari Çukurca’da PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen güdümlü füze saldırısında şehit olan Topçu Onbaşı Abdülselam halatın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir