Cuma , Haziran 22 2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünyaya Filistin Çağrısı


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mescid-i Aksa’da namaz kılmak isteyen Filistinlilere yönelik düzenlenen saldırıların ardından yaptığı açıklamada, uluslararası toplumu bu yaşananlara karşı harekete geçmeye çağırdı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Filistinlilerin Cuma namazını kılmak için ısrarcı oldukları ve İsrail polisinin şiddetine maruz kaldıkları Harem-i Şerif’te yaşanan olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, bunun kabul edilemeyecek bir davranış olduğunu dile getiren Erdoğan, uluslararası toplumu duyarlılığa davet etti. 

“İBADET ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANAMAZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan yazılı açıklamasında Doğu Kudüs’ün 1967’den bu yana İsrail işgali altında olduğunu belirterek, 14 Temmuz günü yaşananların tasvip edilemeyeceğini söyledi.  Erdoğan, üç gün süreyle Harem-i Şerif’in kapatılmasının ve Müslümanların Harem-i Şerif’e girişlerine engel olunarak, yeni kısıtlamalar getirilmeye çalışılmasının da kabul edilemez olduğunu söyledi. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı sıfatıyla İsrail’in dün Cuma namazı için toplanan Filistinlilere aşırı güç uygulamasını kınadığını belirten Erdoğan, Uluslararası topluma çağrıda bulundu. 

“ULUSLARARASI TOPLUMU HAREKETE GEÇMEYE ÇAĞIRIYORUM”
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, olaylar sırasında hayatını kaybeden 3 Filistinliye Allah’tan rahmet dilediğini belirterek, her türlü şiddete karşı olduğunu söyledi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Ürdün Haşimi Kralı II. Abdullah başta olmak üzere Uluslararası toplumu bu yöndeki çabalara destek olmaya davet etti. 

 

About

Check Also

Hakkari’de Şehit Düşen Askerin Babası Acı Habere Dayanamadı

Hakkari Çukurca’da PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen güdümlü füze saldırısında şehit olan Topçu Onbaşı Abdülselam halatın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir