Cuma , Haziran 22 2018

D Vitaminini Bilinçli Kullanmak Önemli


Vücudu hastalıklara karşı korunmak ve ilerleyen yaşlarda ki yıpranmaların önüne geçebilmek için bağışıklık sisteminin güçlü ve dirençli olması gerekir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için de vücut birtakım vitaminleri gereksinim duyar. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler, öncelikle doğal yollardan karşılanmaya çalışılmalıdır.

Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler, doğal yollardan karşılanmadığı zaman ise damla, ampul, tablet veya sprey ile vücuda takviye yapılmaktadır. Vücuda yapılan bu takviyeler ise sorunun başlangıç noktasıdır. Vücuda vitamin takviye edileceği zaman doktor kontrolünde dozunda ve bilinçli şekilde hareket edilmelidir. Örneğin vücuda D vitamini fazla takviye edildiği takdirde ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınabilir.

D Vitamininde Ana Besin Güneş

Vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamininin önemli kısmının güneşlenerek karşılanabileceğine değinen Yrd. Doç. Dr. Nihan Çakır, “Vücuda ihtiyacından fazla D vitamini takviye edilirse böbreklerde kalsiyum taşı oluşabilir. İnsanlar, kış mevsiminde karanlıkta işe gidip geldiğinden ve havada soğuk olduğundan dolayı kapalı mekanlarda yeterince güneş alamadığından vücutta D vitamini eksikliği oluşma riski yüksektir. İnsanlar, özellikle kış mevsiminde kulaktan dolma bilgilerle D vitamini takviyesi aldıklarından dolayı sağlık açısından sıkıntı yaşayabilmektedirler. Bu yüzden doktor reçetesi olmadan vücuda D vitamini kesinlikle takviye edilmemelidir.” dedi. 

D Vitamini Açısından En Zengin Besinler Balık ve Süt 

Ülkemizde son dönemlerde D vitamini ampullerinin çok sık tüketildiğine değinen Yrd. Doç. Dr. Çakır, “Damla, ampul ve sprey şeklinde olan D vitamininin içerikleri birbirlerinden farklıdır. Aynı hacimdeki ampulün içeriğinde daha fazla D vitamini mevcut. Ampul kullanımındaki en büyük sorun ise ampullerin kırıldıktan sonra tek seferde kullanılmasıdır. Böyle yapılınca genellikle tavsiye edilenden fazla doz alınmış olur. Ampul tüketimindeki doz aşımı ise böbrek hastalıklarına yol açabilir.” dedi. 

İnsanların, vücutlarındaki D vitamini eksikliğini anlamasının kolay olmadığına değinen Yrd. Doç. Dr. Çakır, “D vitamini eksikliğinin belirtileri klasik yorgunluk ve halsizliktir. Uluslararası tıp enstitüleri tarafından rutin halk sağlığı taramaları yapılırken D vitamininin rutin olarak kontrol edilmesi tavsiye edilmiyor. D vitamini çocuklarda ilk üç yıl çok büyük önem arz etmektedir. Çocuklardaki bu ihtiyacın damlalarla karşılandığı belirtiliyor. D vitamini açısından en zengin besin kaynakları ise balık ve süttür. Ülkemiz denizlerindeki balıklarda bulunan D vitamini miktarı dikkate alındığı zaman besin yoluyla D vitamininin yeterince alınması imkânsızdır. Bu yüzden D vitamini ihtiyacının karşılanmasında güneşten istifade etmek önemlidir. Son dönemde doktor önerisi haricinde D vitamini aşırı kullanılmaktadır. Bu durum ise kalsiyum metabolizmasını bozmaktadır. Ayrıca bağırsak sağlığına da olumsuz etkisi vardır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir