Cumartesi , Ağustos 4 2018

Danıştay ve Yargıtay'a Kadro Tahsis Edildi


Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kanun Hükmünde Kararname ile Danıştay’a 16 yeni üye kadrosu tahsis edilirken Yargıtay’a tahsis edilen yeni üye kadrosu ise 100 oldu. 

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Danıştay başkanı, başkan vekilleri, daire başkanları, üyeler, tüm bunların emeklileri ile bakmakla yükümlü bulundukları aile fertlerinin sağlık harcamaları, TBMM üyelerinin tabi bulunduğu hüküm ve esaslar kapsamında Danıştay bütçesinden karşılanacak. 

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ üyelerinin yargılandığı darbe davalarında sanık sayısının fazla olması yüzünden Yargıtay temyiz inceleme usulünde de değişiklik yapıldı. Ceza Muhakemesi Kanununda duruşmalı incelemeyi tertip eden madde, 696 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnamedeki değişiklikle Yargıtay tarafından yapılan temyiz incelemelerinin dosya üzerinden yapılmasına imkan verildi. 

Yargıtay’da 10 yılı aşan hapis cezalarını gerektiren suçlarla ilgili temyiz incelemesi KHK’dan önceki düzenlemede duruşmalı yapılıyordu. KHK ile gelen yeni düzenlemede ise 10 yıl ya da daha fazla hapis cezasını gerektiren hükümlerle ilgili Yargıtay uygun gördüğü takdirde dosya incelemesini duruşmalı yapacak. 

696 sayılı KHK ile uzman jandarmalar için zorunlu hizmet süresi uzman çavuşluğa atandıktan sonra 15 yıl olacak. Durumları ilgili fıkra hükümlerine uyan uzman jandarmalar zorunlu hizmet süresi içerisinde istifa ederlerse, ilişik kesmesini gerektirecek bir suç işlerlerse, sağlık gerekçeleri dışında herhangi bir nedenden ötürü görevlerini bırakırlarsa kendilerinin yetişmesi için gerçekleştirilen öğrenim, eğitim ve yetiştirme masraflarını zorunlu hizmet sürelerinin eksik kalan kısmıyla orantılı biçimde kanuni faizi dahil tazminat olarak geri ödeme yapacaklar. 

696 sayılı KHK ile terör örgütleri ya da Milli Güvenlik Kurulu tarafından devletin milli güvenliğine karşı faaliyet içerisinde olduğuna karar verilen yapı, oluşum ya da gruplara aidiyeti, iltisakı ya da bu tür terör oluşumları ile ilişki içerisinde olan 7 dernek, 7 vakıf, 2 gazete ve 1 sağlık kuruluşundan oluşan 17 kurum ve kuruluşun faaliyetine son verildi. Daha önce KHK kararı ile faaliyetine son verilen Türk Genç İşadamları Vakfının, 695 sayılı KHK ile yeniden açılmasına karar verildi.         

About

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Girişimlerinden Sonra Tamimi Özgürlüğüne Kavuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girişimlerinin ardından İsrail tarafından serbest bırakılan Ahed Tamimi’yi telefonla arayarak cesaretinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir