Pazartesi , Temmuz 16 2018

Darbecilere Geçit Vermeyen Türk Halkı, Umut Verdi


Sosyolog – tarihçi İsmail Öz, “15 Temmuz 2016 tarihinde darbecilere geçit vermeyen Türk halkı, daha önce darbelerin gerçekleştiği ya da gerçekleşme olasılığı olan ülkelerin halklarına ülkelerin halklarına umut oldu.” şeklinde konuştu.
    

1950 tarihinden bu tarafa 475 askeri darbenin gerçekleştiğine dikkat çeken İsmail Öz, “Bu darbelerden 236 tanesi hedefine ulaşarak başarıyla sonuçlandı. 239 tanesi ise başarısızlığa uğradı. Ülkemiz, büyük bir deprem fay hattının üzerinde yer almakla birlikte tabiri caizse bir darbe bir darbe fay hattının üstünde de bulunmaktadır. bu darbe fay hattı incelendiği zaman 1950 yılından bu tarafa 475 askeri darbenin gerçekleştiği, bu darbelerden 236 tanesinin hedefine ulaşarak başarılı olduğu, 239 tanesinin ise başarısızlıkla sonuçlandığı görülür. biz, darbe olması taraftarı değiliz ama son 50 yıllık periyotta Avrupa’da tek bir darbe teşebbüsü gerçekleşmemiş. Darbelerin en fazla Afrika, Güney Amerika ve Orta Doğu’da gerçekleştiği görülüyor.” dedi. 
    

Güçsüz Ülkeler, Batı’ya Muhtaç Ediliyor
    

Güçsüz ve istikrarsız yönetimlerin bulunduğu ülkelere daha rahat şekilde darbe gerçekleştirildiğini, darbe sonrasında yönetime gelenlerinde diğerlerinden çok farklı olmadığını, birçok darbecinin ise Avrupa ülkeleri ile ABD’nin desteğini aldığını ileri süren sosyolog-tarihçi Öz, “Darbeler sonrasında ülke istikrarsız hale geliyor. Darbelerle güçsüzleştirilen ülkeler, Batı’ya muhtaç edilerek sömürülüyor. 1950 yılından itibaren ülkemizde gerçekleşen 6 darbe teşebbüsünün 3 tanesi başarılı olmuş. Ülkemizde darbelere karşı büyük bir karşı çıkış var. Ülkemiz, darbeler karşısındaki hassasiyeti darbeler yüzünden ödediği ağır darbeler sayesinde edindi. Türk halkı, en son 15 Temmuz darbe teşebbüsüne geçit vermedi. Ülkemiz, son zamanlarda güçlü yönetim ve vatansever halkı ile darbe yaşanan ülkelere umut olarak malum milletlerin kaderini değiştirebilecek bir örnek teşkil etti. 15 Temmuz darbesine geçit vermeyen ülkemiz, darbelerin gerçekleştiği ya da gerçekleşme olasılığı olan ülkelere umut oldu.” şeklinde açıklamalarda bulundu.     
    

About

Check Also

Ak Parti’den Son Dakika Bedelli Askerlik Açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Merakla beklenen bedelli askerlik konusunda son dakika açıklaması yaptı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir