• BIST109.330
 • Altın155,894
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 2 °C
 • YEMEK
 • Son Haberler
  Tüm yemek haberleri »
  • GAZETELER
  • Günün Manşetleri
  Tüm Gazete Manşetleri »

  Demir Eksikliği, En Fazla Rastlanan Anemi Türü

  Kansızlık (anemi) rahatsızlığı ile ilgili uyarılarda bulunan Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, anemi rahatsızlığının yaşam kalitesini ve refah seviyesini önemli ölçüde azalttığını belirtti.
  Demir Eksikliği, En Fazla Rastlanan Anemi Türü
  Demir Eksikliği, En Fazla Rastlanan Anemi Türü Demir Eksikliği, En Fazla Rastlanan Anemi Türü Demir Eksikliği, En Fazla Rastlanan Anemi Türü

  Kansızlık (anemi) rahatsızlığı ile ilgili uyarılarda bulunan Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, anemi rahatsızlığının yaşam kalitesini ve refah seviyesini önemli ölçüde azalttığını belirtti. 
      

  Günümüzde dünya nüfusunun %30'unu etkileyen anemi rahatsızlığının vücutta en sık görülme nedeni ise demir eksikliğidir. Demir eksikliği ise vücuttaki demir minerali oranının vücudun ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığı durumlarda görülür. 
      

  Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, "Dünyada her üç kişiden birinde görülen demir eksikliği rahatsızlığı ile ilgili toplumda yeterli bilinç oluşmadığından dolayı toplum içerisinde yaygın olsa da hastalığın belirtileri tanınmadığından doğru teşhis konmakta da sıkıntı çekilmektedir. Vücuttaki demir seviyelerinin düşük olmasında en önemli faktörler ise kan kaybı, kötü beslenme ve besinlerdeki demirin emilmesinde görülen yetersizliktir. Demir eksikliği riskinin en yüksek olduğu kişiler ise bebekler, küçük çocuklar, kadınlar ve kronik hastalardır." dedi. 
      

  Dünya sağlık isteminde önemli ilerlemeler kaydedilse de özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki hamile bayanların ve beş yaş altındaki çocukların yarısında demir eksikliğine rastlanmaktadır. Bebeklikten yetişkinliğe kadar demir eksikliğinin görüldüğü çocuklarda, bilişsel gelişim olumsuz etkilenirken zarar gören bağışıklık sistemi nedeniyle hastalık oranlarında artış görülüyor. 
      

  Dünya Sağlık Örgütü verileri incelendiği zamanda demir eksikliğinin dünya nüfusunun %30'unu etkilediği görülürken tanı konmasında da semptomların iyi tanınması ve anlaşılmasının gerekliliğine değiniliyor. Demir eksikliğinin doğru tedavi edilmesinde şüphesiz doğru tanı en önemli faktördür. Dünya Sağlık Örgütünün bir başka verisinde de demir eksikliğinin hem kadınlarda hem de erkeklerde fiziksel iş verimini ve performansını %30 düşürdüğüne yer veriliyor. 
      

  Anemi rahatsızlığı demir eksikliğinden kaynaklanıyorsa yorgunluk, halsizlik, tırnak bozukluğu, saç dökülmesi, huzursuz bacak sendromu gibi şikayetlere sık rastlanıyor. 
      

  Demir eksikliği ile ilgili yapılan son araştırmalar ise kalp yetmezliği olan her iki kişiden birinde demir eksikliği olduğuna işaret ediyor. Ayrıca demir eksikliği kronik böbrek rahatsızlığı olan hastalarda %24-85'lik bir kesimi, inflamatuvar bağırsak rahatsızlarında ise %13-90'lık bir kesimi etkiliyor.   
   

  Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

  Diğer Haberler