Cuma , Temmuz 20 2018

Demokratur – İnsanları Kandırmak İçin Bir Masal


Demokratur kelimesini ilk kez 54. Hükümetin Başbakanı Rahmetli Erbakan Hocamızdan işitmiştim. Avrupa, Demokrasi diye bir şey uydurmuş derdi, neymiş, güya halkın kendi kendini yönetmesine demokrasi denilirmiş.

Bu sadece insanları kandırmak için uydurulmuş bir masal! Diye devam ederdi. Aslında onların yaptığı tek bir şey var, kendi istedikleri kişileri seçtirmek için, halkın onayını alıyormuş gibi yapmak. Yani maksat, Halkın yönetime alet edilmesi.

Son günlerde dünya haber bültenlerinde sempatik bir şekilde dönen iki haber dikkatimi çekince aklıma ‘Demokratur’ kelimesi geldi. Kanada yeni Başbakanı 43 yaşında genç ve aykırı bir kişilik. Kanada’nın 2. En genç Başbakanı. Acaba en genç Başbakan olma rekoru kimde dersiniz. Tabi ki şuan ki Başbakanın babası.  Bir diğer haber ise, Baba Bush’la oğul Bush arasında iki dönem Amerikan Başkanlığı yapan, Bill Clinton’un  eşi, eski Amerika Dış İşleri Bakanı, Hillary Clinton’un Demokrat Parti Başkanlığı için aday olduğu ve sonrasında doğal olarak Başkan Adayı olacağı haberleri, dünya ajanslarında o kadar sempatik ve doğal bir şekilde veriliyor ki, sanırsınız tüm dünya onların arkasında ve onlar ülkeleri için büyük bir şans.

Eğer bu örneklerden bir tanesi, onların düzenine ters bir davranış sergileyen, ülkelerden birinde gerçekleşseydi, o ülkenin vatanını ve milletini seven, başarılı bir siyasetçinin ailesinden birisi olsaydı, durum böyle olur muydu acaba? Tabi ki olmazdı. Çünkü o zaman devreye Demokrasi masalı sokulur, Demokrasiden bahsedilir ve dünya ajanslarında karalama kampanyası başlatılırdı. Yerel işbirlikçiler aracılığı ile de o ülkenin genelinde Demokrasi mitingleri yaptırılırdı.

Bize gelince Sultanın gölgesinde Demokrasi olmaz. Onlara gelince Kralın gölgesinde en ileri Demokrasi.

Bana, Batı Uygarlığının ileri Demokrasici Ülkelerinden bir tane örnek verebilir misiniz ki 3. Dünya Ülkelerinden darbeye maruz kalmış, her hangi bir ülkede seçimle iş başına gelmiş hükümetlere sahip çıkmış olsunlar. Sözüm ona Demokrasiyi icat edip dünyaya hediye ettiklerini söyleyenler,  darbe yapan askerlerle el ele kol kola resim vermekten de kaçınmayacak kadar, dünyayı aptal yerine koyabiliyorlar.

Batı Uygarlığının aslında Demokrasiden anladığı ‘Demokratur’ yani halkın kendi kendini yönetmesi değil, halkın yönetime alet edilmesidir. Bu Demokrasi oyunu ile yıllardır istedikleri kişileri Devlet Başkanı yaptılar, istemediklerini ise halk seçmesine rağmen saf dışı bıraktılar.

 

About Bilal OKUDAN

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

One comment

  1. kırışıklık

    Iç siyaset ile dış ilişkileri birbiri içinde degerlendirdiginde bu sonuç çıkar ortaya. .. Dış siyasette analitik düşünürsünüz, iç siyasetin demokratikleşme hikayesi ise toplumun kendine kalmış. .. başka ülkelere bakmayı biraz bırakalım. ..kendimize bakalım ilk etapta olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir