Cumartesi , Temmuz 21 2018

Dengeli Beslenme ve Egzersizler


Obezite, günümüzde  en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

Obezite: Genel olarak bedenin yağ kütlesinin, yağsız kütleye oranının; aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre, vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.

Dengeli beslenme: günlük ihtiyaç duyulan enerji miktarının, yeterince  ve zamanında alınmasıdır.

Bu tanınmlamalardan sonra asıl konumuza gelelelim.

1-Nasıl dengeli besleneceğiz?

2-Nasıl egzersiz yapacağız? 

İşte bu iki sorunun cevabını bulabilir ve sonuçlandırabilirsek sağlıklı yaşam için ilk ve en büyük adımı atmış oluruz.

1-DENGELİ BESLENME:

Dengeli beslenme kelimesini sadece bir tanım olarak düşünmedim; zira denge kelimesinin tam karşılığını beslenmemize uyarlamak çok kolay değil.

Ancak bunu başarabilirsek işimizin %60’ını  yani çoğunu çözümlemiş oluruz. Dengeli beslenmeyi şöyle özetleyebiliriz; ihtiyaç duyulan besinleri zamanında, ideal miktarda ve mükemmel uyumla almaktır.

Şimdi tanımımızı biraz daha genişletelim…İhtiyaç duyulan besinler; yani vücudumuzun ihtiyacı olan karbonhidratın, proteinin, yağın, vitaminlerin, mineralin ve tabi ki suyun alınmasıdır.

Zamanında alınması; ihtiyaç duyulan besin, vitamin,mineral ve suyun vücudun ihtiyaç duyduğu anlarda alınması veya hazırda bulunmasıdır.

İdeal miktarda alınması: Gerekli besinlerin yeterli miktarda alınmasıdır.

Mükemmel uyum ise tüketilen besinlerin birbirleri ile uyumudur. Yani aynı anda veya peşi sıra alındığında değerini artıran veya birbirini etkisizleştiren özelliklerini bilmektir.

2- EGZERSİZ:

Eğer günlük enerji tüketiminiz yani fiziksel aktiviteleriniz yeterli seviyede değil ise; yani aldığınız besinlerden kazandığınız enerji, fiziksel aktivite ve bazal metabolizmamızın harcadığı enerjiden fazla ise yaşamımıza egzersizi dahil etmeniz gerekir.(Bazal Metabolizma: Vücudumuzun canlılığını idame ettirmesi için 24 saatte harcadığı enerjidir. Kalp atımı-nefes almak için kullanılan kaslar-sindirim–dolaşım-beyin çalışması için)

Asıl soru şu: Egzersizi hangi sıklıkla, ne kadar süre ile, ne kadar şiddetle ve en önemlisi hangi türü yapılmalı?

Egzersizler için  tavsiye edilen sıklık gün aşırı veya haftada en az 3 gün olarak belirlenebilir. Düzenli periyotlarla 2 gün peş peşe yapılır yada dinlenme verilebilir. İlk 100 günü tamamlamak çok önemlidir.

Sağlıklı yaşamı amaçlayan egzersiz programları dinlenme süreleride dahil olmak üzere 2 saati geçmemelidir. 30 dakikadan az egzersizin yağ yakılmasına etkisi olmadığını bilmek gerekir.

Sağlıklı yaşamı amaçlayan egzersizlerin her zaman şiddeti düşük, süresi uzun olmalıdır.Örneğin ideal yürüyüş temposu yanınızdaki kişi ile konuşabileceğiniz şiddette olmalıdır. Yürüyüş sırasında yanınızda sizinle yürüyüş yapan birisi ile rahat konuşabilmeniz gerekir.

Egzersiz türleri kişinin yaş, kilo, cinsiyet ve en önemlisi de egzersize ihtiyaç nedenine göre belirlenir.

Bir sonraki yazımızda en sağlıklı, en kolay, en ekonomik ve de etkisi defalarca denenmiş olan DOYDUM DİYETİ nedir, nasıl yapılır tüm detayları ile paylaşacağız…

Not: Beslenme, egzersiz konularındaki sorularınızı yorum kısmına yazarsanız yorumda kullandığınız isim ile cevaplanacaktır.

About Hasan Çiftçi

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

9 comments

 1. Tebrikler hasan bey kuresel dunyanin en buyuk sorununa deginmissiniz bence

 2. Teşekkür ederim,acaba egzersize mesela yürümeye kaç dakikayla başlamalıyız?hangi periyotla artırmalıyız?

 3. hüseyin keskin

  Sağlık problemi olanlar için de önerilerinizi yazarsaniz çok sevinirim

 4. çağatay durak

  merhaba,29 yasında 182 boyunda 103 kg agırlıgındayım.yemek konusunda düzenli bir alışkanlığım yok ama çok yediğimi biliyorum.yaklaşık 2 aydır işe yürüyerek gidip geliyorum 35-40 dk sürüyo. ancak beklediğim etkiyi göremedim .öneriniz varmı.

 5. HASAN ÇİFTÇİ

  MERHABA ARKADAŞLAR;SORU VE GÖRÜŞLERİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER. DENGELİ BESLENME VE EGZERSİZ YAZI DİZİSİ ŞEKLİNDE HER HAFTA PAZARTESİ YAYINDA OLACAK.SORULARINIZI HER HAFTA YAZIMA EK OLARAK YANITLAYACAĞIM.İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

 6. Saglikli bir yasam icin aydinlatilmasi gereken bir konu tebrik ediyorum.

 7. ilginç saptamalarınız var .eger yazı dizisi şeklindeyse devamını merak ettim.

 8. metabolik hızım düşükmüş nasıl hızlandıra bilirim.teşekkürler

 9. barış külcü

  harikansın hasan abi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir