Cumartesi , Ağustos 4 2018

Deterjanlardaki Fosfat Oranına Kısıtlama Geliyor


Fosfat ve diğer fosfor bileşiklerine ilişkin kısıtlamalara riayet etmeyen, tüketicilerin kullanmasına yönelik imal edilen çamaşır ile otomatik bulaşık makinesi deterjanları, 27 Ocak 2019 tarihinden sonra yasa gereği piyasada satışa sunulamayacak. 
    

Piyasada satışa sunulan deterjanlar ile bu deterjanların içeriğindeki yüzey aktif maddelerin insan sağlığına ve çevre üzerinde oluşturabilecekleri olumsuz etkilere yönelik yüksek seviyede koruma sağlanması ve serbest dolaşımlarının temin edilmesi hususunda usul ve esasları düzenleyen yönetmelik gereği, deterjan ya da deterjanların içeriğinde yer alan ‘yüzey aktif madde’ imalatçılarının ülkemizde yerleşik olması zorunlu olacak. Yönetmelikte belirtildiği şekilde nihai aerobik biyolojik parçalanabilirlik kriterlerine aykırı olmayan yüzey aktif maddeler ile bu maddeleri içeriğinde barındıran deterjanlar, biyolojik parçalanabilirliğe dair başka bir ek kısıtlama olmadan piyasada satışa sunulabilecek. 
    

İlgili bakanlık tarafından herhangi bir deterjanın, yönetmeliğin tüm koşullarını taşısa dahi insanların veya hayvanların güvenliğini ve sağlığını tehdit etmesi veya çevresel risk oluşturması halinde haklı gerekçelere dayandırılarak söz konusu deterjanın bu riski daha fazla taşımasını önlemek için piyasadan çekilmesi veya makul bir süre içerisinde geri çağrılması hususunda riskin yapısıyla orantılı olmak koşuluyla geçici tüm önlemler alınabilecek. 
    

Fosfat’ın Zararları Nelerdir?
    

Fosfat ve diğer fosfor bileşiklerine uygun olmayan deterjan ile temizlenen eşyalar rahat bir şekilde kirlerden temizlense de içeriğindeki aşırı fosfat eşyalara zarar verebilir. 
    

Fosfat’ın, insan sağlığı için en olumsuz etkisi ise kanserojen madde içermesidir. Bu yüzden deterjanlardaki fosfat oranı büyük önem taşır. 
    

İçeriğinde fosfat olan deterjanlarla temas edildiği zaman cilt olumsuz etkilenir. Bu olumsuz etkiler arasında ise mantar ile egzama başı çeker. ayrıca fosfat, birçok cilt rahatsızlığının da ana nedenidir. 
    

Çocukların Erişmemesi Önemli
    

Yönetmelikteki usul ve esaslara göre deterjanların üzerinde yer alan ambalajlarda ‘çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın’ ibaresi görünür bir yerde ve dikkat çekecek formatta olacak. Küçük çocukların ambalaj açma kabiliyetini önleyen ve dış ambalajın ömrü süresince defalarca açılma ve kapanmasına rağmen işlevselliğini koruyan bir kapak kullanılacak.  
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir