Cumartesi , Ağustos 4 2018

Dikiş Tutmayan Yaralar


Her insanın dikiş tutmayan yaraları vardır. Uğranılan haksızlıklar ise bu yaraların başını çekmektedir. Bir de haksızlığı yapan kişinin toplumsal statüsü sizden daha üstünse ya da sizden daha güçlüyse sorgusuz sualsiz ipiniz çekilir? 

Öyle ya siz kimsiniz ki?

Basit bir memur, işçi ya da sokaktaki bir vatandaş. Karşı taraf ise amir, işadamı ya da kabarık banka hesapları olanlar.

Günümüz insanları, sırf daha güçlü olabilmek ve ezilmemek için paraya, makama ve mevkie bu kadar temayül ediyor. 

Parayla, makamla ve mevkiyle güçlü olunan bir dünyada güçlü olamayan insanların ise vicdanları yaralanıyor.  

Dikiş tutmayan yaraların ikinci sırasında ise ahlaksızlık var. Dünyamızda büyük bir ahlaksızlık depremi yaşanıyor. Bu deprem, güçlü, güçsüz, toplumsal statü ayrımı yapmadan herkesi, enkazı altında bırakıyor. 

Sokaklarda çocuklarının oyun oynamasına izin vermeyen ebeveynler, ahlaksızlık depreminden korkmaktadır. 

Çocukları okul servisine binene kadar camlardan bekleyen, okul servisine bindikten sonra, hatta okulda iken dahi korkan ebeveynler, ahlaksızlık depreminden korkmaktadır. 

Okul idarecisi pornocu çıkabiliyorsa, bir rehber öğretmen, bayan öğretmene sarkıntılık yapabiliyorsa ve hala görevlerinde iseler, bakkala ekmek almaya giden çocuk, bakkalcının tecavüzüne uğrayabiliyorsa ve o bakkalcı yedi yıl ceza ile paçayı kurtarıyorsa ebeveynler, korkularında haksız sayılmazlar. Günümüz dünyası öyle bir dünya olmuş ki sapığın nerden çıkacağı belli olmuyor. 

Şimdi önümüzde koskoca bir yıl var. Gönül ister ki ahlakla dolu, gönüllerin hoşnutlukla dolduğu bir yıl olsun ama gerçekler çok farklı. Merak ediyorum. Bu yıl hangi yıldızlar yere düşecek ve adalet, o yıldızları yerden kaldırıp tekrar ait olduğu yere koyabilecek mi? 

Yeni yılda da dikiş tutmayan yaralar, yüreğimizi sızlatacak. Ve dışarı akıtamadığımız gözyaşları yüreğimize kan olarak damlayacak. 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir