Cumartesi , Ağustos 4 2018

Dikkat! Hipertansiyon Felç Ve Beyin Kanamasına Sebep Olabilir


Uzun yıllarca vücutta kalp, böbrek ve beyin gibi noktalarda damar sistemine zarar veren ancak kendisini belli etmeyen hipertansiyon konusunda uzmanlar erken teşhisin önemi konusunda açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

Vücutta uzun yıllarca bulunan ve böbrek, kalp ve beyin gibi noktalardaki damar sistemine zarar veren fakat kendisini bir türlü belli etmeyen hipertansiyon konusunda Diyarbakır Özel Genesis Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Tahirhan Çelenk, önemli açıklamalarda bulundu. Hipertansiyonun erken tehisinin önemli olduğunu belirten Çelenk, aşırı tuz tüketenlere de uyarılarda bulundu ve bunun hipertansiyona yol açacağı gibi beyin kanaması ve felce de yol açabileceğini söyledi.

HİPERTANSİYONUN ÇIKIŞ NEDENİ AŞIRI TUZ 

Ülkemizde 15 milyon kişide hipertansiyonun görüldüğünü söyleyen Diyarbakır Özel Genesis Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Tahirhan Çelenk, fakat hastaların yüzde 95’inde tansiyon nedeninin belli olmadığını söyledi. Aşırı tuz tüketiminin ise hipertansiyonu ortaya çıkardığını belirten Çelenk, hipertansiyonun kontrol altına alınmadığı takdirde beyin kanamasına ve felç geçirilmesine sebebiyet verebileceğini söyledi. 

Hipertansiyonun kendisini belli etmediği için belirli aralıklar ile kan basıncının ölçülmesinde fayda olduğunu dile getiren Çelenk, hipertansiyonun kalp, böbrek ve beyindeki damar sistemine zarar verdiğini söyledi ve bu yüzden erken teşhisin önemine dikkat çekti. Ayrıca Çelenk, hipertansiyonun vücutta göğüs ağrısı, baş dönmesi ve görme bozukluğuna da sebep olduğunu da sözlerine ekledi. 
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir