Pazar , Haziran 24 2018

Diş Çürükleri Bir Çok Hastalığın Temelini Oluşturuyor


Diş çürükleri aslında basit olarak görünse de birçok hastalığın temelini oluşturuyor.  Kalp damar hastalıklarının bile başrolünde diş çürüklerinin olabileceğini söylerken bu konunun hafife alınmaması gerektiğini değiniyor.  Diş çürükleri nedeniyle oluşabilecek hastalıklar hakkında Diş Hekimi Ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu açıklamalarda bulundu.

Orada artan estetik trendlerinin başında dişler geliyor. Fakat işler sadece güzellik anlamında değil onun çok da ötesinde bir göreve sahip. Aslında birçok hastalığın temelleri diş çürükleri nedeniyle atılıyor ve diş çürükleri genel vücut sağlığında başlangıç noktası oluyor.

ENFEKSİYONLAR DİŞ ÇÜRÜKLERİ NEDENİYLE BAŞLIYOR

Ne yazık ki çok önemli olmasına Rahman birçoğumuz ağız ve diş sağlığının yeterince önemsemiyoruz. Durum böyle olunca da ilk olarak çürükleri davetiye çıkarıyoruz. Çürüyen dişler sana cevap sağlığımızı değil aynı zamanda genel vücut sağlığımızı da olumsuz etkiliyor.  Çünkü diş çürüklerine bağlı olarak oluşan bakteriler kahve böbreklere yerleşerek enfeksiyonlara neden oluyorlar.  Şekerli ve unlu gıdaların ağızda kalan artıkları ağızda bakterilere ve bakteri plaklarını neden oluyor. Yiyecek artıkları nedeniyle diş minesi de bozuluyor ve dişleri çürümeye başlıyor. Çürüklere müdahale edilmemesi durumunda hızlı büyüdüğü ve hatta dişi öldürebildiği de biliniyor. Tabii ki diş çürükleri sadece dışında ölmesiyle kalmıyor aynı zamanda daha tehlikeli ve farklı sorunları da neden oluyor.

DİŞ ÇÜRÜKLERİ KALP VE BÖBREK YETMEZLİĞİNE NEDEN OLABİLİYOR

Sürekli ağız içerisinde apse ve kokuya neden olabilirken sadece bununla da kalmıyor. Aynı zamanda diş çürüğü ve kalp ve damar hastalıkları da yakından ilişkili. Ulan araştırmalarda diş eti hastalığına sahip olanların kroner kalp ve damar hastalıklarının daha çok görüldüğü ortaya çıkıyor. Ama başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere diş çürüğü nedeniyle felç, inme, böbrek yetmezliği gibi hastalıklar da görülebiliyor. Bu nedenle Uzmanlar ağız ve diş sağlığının Kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiğini diş çürüklerinin başlangıcında hemen tedaviye başlanması gerektiğini söylüyor.

About admin

Check Also

Keyif İçin Çitliyoruz Ama Şifası Çokmuş

Maç ve film izlerken vazgeçilmezimiz olan çekirdek besleyici özelliği ile vücudumuzun şifasıymış. Evimizden eksik etmediğimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir