Çarşamba , Haziran 20 2018

Diş Hekimleri İşsizlik Tehlikesiyle Karşı Karşıya mı?


TDB Genel Başkanı Cebeci: “Türkiye’de diş hekimine başvuru sayısı AB ülkeleri ile kıyaslandığı zaman çok düşük olsa da ülkemizdeki diş hekimi sayısı, AB ülkelerine göre çok fazladır. Diş hekimlerinin gelecekte işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya kalmaması için kontenjan sayıları 2018 yılından itibaren azaltılmalıdır.”

Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) tarafından 22 Kasım “Diş Hekimleri Günü” ve 22 Kasım’ı kapsayan “Toplum Ağız Sağlığı Haftası” münasebetiyle Ankara’da bir basın toplantısı düzenlendi.

Koruyucu diş hekimliğinde yeterli personelin istihdam edilmesi için serbest çalışan diş hekimlerinden istihdam edilecek koruyucu hekimlik hizmetlerinin geri ödeme kapsamına alınmasının gerekliliğine vurgu yapan TDB Genel Başkanı Dr. İlker Cebeci, çocukluk çağından başlayarak gerçekleştirilen koruyucu ağız sağlığı işlemleri sayesinde ileride yaşanacak diş sorunlarının da önüne geçilebileceğine değindi.

Diş Hekimleri İleride İşsizlik Sorunu Yaşayabilir!

Diş hekimliği fakültelerindeki kontenjan sayısının artmasından dolayı gelecekte mezun olacak diş hekimlerinin işsizlik sıkıntısı yaşayabileceğini belirten Dr. İlker Cebeci, “2005 yılında 15 fakülteden mezun olan yıllık 960 civarındaki kontenjan sayısı günümüzde fakülte sayılarındaki artışa paralel olarak bugün 75 fakülteden mezun olan diş hekimleri ile birlikte yıllık 4 bin 364 kontenjana ulaşmıştır. Daha 26 fakültenin henüz öğrenci almaya başlamadığı ve 10 yıl içerisinde bu 26 fakültenin de eğitime başladığı düşünüldüğü zaman işsizlik sıkıntısı daha iyi idrak edilir.” dedi.

Diş Hekimliği Fakülteleri kontenjan artışına gitmese ve yeni diş hekimliği fakülteleri açılmasa dahi 26 fakültenin eğitime başlamasına takiben mezun olacak diş hekimi sayısı 2024 yılında 60 bin, 2025 yılında da 64 bine yükseleceğini söyleyen Dr. İlker Cebeci, “2024 yılında bir diş hekimine düşecek hasta sayısı bin 425 kişi iken 2025 yılında bin 338 kişiye düşecek. Böylelikle Avrupa Birliği (AB) kriterleri dahi aşılmış olacak. O yıllardaki nüfus artışı ve meslekten ayrılan diş hekimlerinin sayısı hesaplandığı zaman yıllık 750-1000 civarında mezun olacak diş hekimi bu oranı korumada yeterli olacakken ülkemiz, yıllık 6 bin 500 diş hekimi mezun edecek.” şeklinde konuştu.

About

Check Also

Keyif İçin Çitliyoruz Ama Şifası Çokmuş

Maç ve film izlerken vazgeçilmezimiz olan çekirdek besleyici özelliği ile vücudumuzun şifasıymış. Evimizden eksik etmediğimiz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir