Pazartesi , Temmuz 16 2018

Dişlerin Gizli Düşmanı: Diş Taşları


Diş sağlığı hususunda toplumca notumuzun zayıf olduğu aşikar. Toplum olarak diş sağlığına verilen önem ile ilgili yapılan araştırmalar, dişlerin bakımının düzenli yapılmadığına, doktora gitmenin ihmal edildiğine ve birçok kişinin dişlerini dahi fırçalamadığına işaret ediyor. Toplum olarak ağız ve diş sağlığını önemsemesek ve sadece estetik açıdan kaygı duysak da sağlıksız dişler ve diş etleri birçok hastalığa yol açıyor. Diş taşlarının oluşmasında ana sebep olan ihmalkarlık, zamanla daha ağır sonuçlarla karşı karşıya kalmamıza neden oluyor. 
    

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, sağlıklı ağız için en büyük tehdidi oluşturan diş taşları ve diş taşlarının etkileri ile ilgili bilgiler paylaştı. 
    

Diş taşlarının ya da halk içerisindeki adıyla diş kireçlenmesinin dişlerde oluşmasının ana nedeni ağız bakımının düzenli olarak yapılmamasıdır. Ağız bakımı doğru yapılmadığı takdirde diş taşları oluşumuna yol açtığı gibi diş taşları da vücutta başka rahatsızlıkların oluşmasına yol açıyor. Bu rahatsızlıkların ana sebebi ise ağız içerisinde yer alan saydam ve yapışkan bir tabaka halinde bulunan diş plaklarıdır. Dişler, günlük en az iki kez fırçalanmadığı zaman saydam ve yapışkan halde bulunan diş plağı, tükürüğe karışarak dişin yüzeyine yapışır. Dişin yüzeyinde sert ve pütürlü bir tabaka olarak meydana gelen tartarın geçmesi için ise doktor müdahalesi şarttır. 

Tükürüğün içeriğinde yer alan ve bakteri plağı sayesinde dişe yapışan kalsiyum ve fosfat iyonları, zaman içerisinde dişte tabaka oluşumuna yol açar. Bütün bunlarla beraber ağız bakımı da doğru yapılmadığı takdirde diş taşı oluşumu kaçınılmaz hale geliyor. Üstelik geçirgen, sert ve pürüzlü bir yapıya sahip olan diş taşları yüzünden diş plakları, sürekli olarak dişe yapışacaktır. Bütün bu nedenlerden ötürü diş taşlarının temizliği dişler açısından kesinlikle ihmal edilmemesi gereken hayati bir mevzudur. Diş taşları, estetik görünümü bozduğu gibi zaman içerisinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Örneğin;

Diş etindeki çekilmelerde artış olur.

Dişlerin araları gittikçe açılır.

Diş çürümelerinin önündeki engel kalkar.

Diş iltihaplanmalarına neden olur. 

İltihaplanan bölgelerde ise kanama ile birlikte kötü koku oluşur. 

Diş kayıplarına yol açabilir. 

Diş Taşı Oluşumunu Tetikleyen Yiyecekler

İçeriğinde kalsiyum, fosfat, bikarbonat, şeker ve protein barındıran yiyecekler.

Asit ve kafein içeren içecek türleri.

İçeriğinde karbonhidrat ve nişasta barındıran gıdalar ile yumuşak gıda türleri. 

Diş taşlarının, özel ultrasonik cihazların yardımı ve yüksek frekansta titreşim ile tedavi edildiğini belirten Diş Hekimi Kışlaoğlu, “Diş etinin içerisinde meydana gelen subgingival diş taşlarının temizlenmesinde detartraj ve diş eti küretajı yöntemi kullanılmaktadır. Diş eti içerisinde bulunan sağlıksız dokunun alınması işlemine ise diş eti küretajı denilmektedir. Diş eti küretajı, sağlıklı ağız ve diş sağlığına sahip olunması için altı aylık periyotlarla yapılmalıdır. Ancak diş yapısı ve ağız bakımı kişiden kişiye farklılık gösterdiği için bazı kişilerde diş eti küretajının daha sık aralıklarla yapılması gerekebilir. Diş eti seviyesi üzerinde meydana gelen diş taşları, diş eti cebinde meydana gelen diş taşlarına göre daha hızlı mesafe kat eder. Bu yüzdende sık periyotlarla temizlenmesi uygundur. Ultrasonik cihazlar yardımıyla yapılan detartraj işleminde ise diş üzerindeki kalın plak tabakası ortadan kaldırılmaktadır. Diş taşlarından kurtulan insanlar, aynı zamanda estetik kaygılarından da kurtularak yaşama özgüvenli bir şekilde gülümseyebilmektedir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.        
   

About

Check Also

Çocuklarınız Yemek Seçiyorsa Dikkat!

Ailelerin çocukları ile ilgili en sık yaşadığı sorunlardan biri olan yeme bozuklukları hakkında Psikolog Doktor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir