Pazartesi , Temmuz 23 2018

Diyet Yaşında Korkutan Düşüş – 8 Yaşında Diyete Başlama Nedenleri


Her anne baba için çocuk beslenmesi en ön sıralarda öneme sahiptir. Son zamanlarda dünyadaki en büyük tehlike obezitedir. Aileler çocuklarının dengeli ve sağlıklı beslenmesini düzene oturmak için uzman tavsiyesine kulak vermeli… İşte uzmanından tavsiyeler…

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, yeme alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte çocuklarda diyete başlama yaşının korkutan bir şekilde düştüğünü belirtti. Şişmanlıkla mücadelede beslenme alışkanlığı yerleştirmenin öneminden bahseden Enç, “Kan yağı yükseklikleri, karaciğer yağlanması, özellikle tip 2 diyabet ve insülin direnci gibi yetişkin hastalıklarına kilolu çocuklarda sık rastlanır oldu, 8 yaşında diyet yapan çocuklar var” diye açıklamalarda bulundu.

ÇOCUKLARDA KEPEK EKMEĞİNE DİKKAT

Ailelere beslenme konusunda tavsiyelerde bulunan Enç, kepek ekmeğinin demir emilimini azalttığını, çocukların özellikle tam buğday ekmeği yemesi gerektiğini söylerken, haftada en az 2 kez balık tüketmenin ve kahvaltılara her sabah 2 adet cevzi eklemenin öneminden bahsetti. alınması gereken omega3 ve omega6 yağlarının çocukların beyin gelişimi açısından önemini vurgulayan uzman diyetisyen Pınar Kural Enç, ergenliğe kadar, çocuklara normal yağlı günlük süt ve yoğurt yedirmenin daha sağlıklı olduğunu dile getirdi.

ÇOCUKLAR SEVER AMA…

Ayrıca hızlı beslenme alışkanlıklarının özellikle dışarıda kızartılan patates ve hamburgerin çocuklar içn çok sağlıksız olduğunu söyledi. Trans yağ asitleri denilen kimyasal yapısı değişmiş yağ asitlerinin bu besinlerde bol olduğunu ve ilerleyen yaşlarda çocuklarda obeziteye neden olabileceğine de değinen Enç, annelerin hamburgeri evde sebzeli yaparak çocuklarına faydalı olacaklarını da belirtti.

About

Check Also

Adet Sancılarına Dondurma İyi Geliyor

Yaz kış tüketmek istediğimiz dondurmanın çok önemli bir faydası ortaya çıktı. Birçok hastalığın tedavisinde dondurmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir