• BIST114.418
 • Altın163,268
 • Dolar3,8030
 • Euro4,6507
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 2 °C
 • YEMEK
 • Son Haberler
  Tüm yemek haberleri »
  • GAZETELER
  • Günün Manşetleri
  Tüm Gazete Manşetleri »

  Dizlerin İki Düşmanı: Bilinçsiz Spor ve Obezite

  Merdiven inip çıkarken kendini göstermeye başlayan dizlerdeki ağrı, zamanla hareket ile belirginleştiği gibi istirahat edildiği zamanlarda da gelişme gösterir.
  Dizlerin İki Düşmanı: Bilinçsiz Spor ve Obezite
  Dizlerin İki Düşmanı: Bilinçsiz Spor ve Obezite Dizlerin İki Düşmanı: Bilinçsiz Spor ve Obezite Dizlerin İki Düşmanı: Bilinçsiz Spor ve Obezite

  Merdiven inip çıkarken kendini göstermeye başlayan dizlerdeki ağrı, zamanla hareket ile belirginleştiği gibi istirahat edildiği zamanlarda da gelişme gösterir. Diz çevresinde oluşan ağrılara ileriki dönemlerde şişlik, takılma ve kilitlenme gibi problemlerde eşlik eder. 
      

  Acıbadem Altunizade Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Alper Kaya, "Diz bölgesinde oluşan ağrılar, son yıllarda gençlerde de sık görülmeye başladı. Diz eklemindeki kıkırdak aşınması rahatsızlığına eskiden 35 yaş altında %2 oranında rastlanırken yapılan araştırmalarda bu oranın %8'e çıktığı görülüyor. Bu rahatsızlığı 35 yaş altında bu kadar artıran iki faktör ise bilinçsiz yapılan spor ve obezitedir. Diz çevresinde oluşan kireçlenmenin en önemli belirtisi ise dizlerdeki ağrıdır. Bu ağrı, öncelikle merdiven inip çıkarken ve hareket esnasında kendisini gösterse de zamanla istirahat halindeyken de görülür. Bu ağrı, zamanla hareketleri kısıtladığı gibi diz bölgesinde şişlik, ses gelmesi, takılma ve kilitlenme gibi yakınmalara neden olabilir. Daha ileriki aşamada da dizde eğrilme başlaması ihtimali yüksektir. Bu rahatsızlık, hastayı günlük ağrı kesici kullanmaya ittiği gibi hareketlerde kısıtlamaya yol açtığından dolayı evden çıkamaz hale getirebilir." dedi. 
      

  Dizdeki kireçlenmeye bilinen ve bilinmeyen olmak üzere iki gruptan oluşan nedenin yol açtığını belirten Prof. Dr. Kaya, "Bilinen kireçlenmeler arasında romatoid artrit neticesinde gelişen romatizmal rahatsızlıklar ile eklem bölgesindeki kırıklar sonrasında oluşan kireçlenmeler yer almaktadır. Diz bölgesinde oluşan kireçlenmelerin en sık rastlanan tipini ise sebebi tam olarak bilinmeyen kireçlenmeler oluşturmaktadır. Bilinmeyen kireçlenmelerde genetik faktörler etken olmakla birlikte yaşlılık, aşırı kilo, kadın olmak, kontrolsüz yapılan spor ve diğer sebeplerden dolayı dize yapılan aşırı yüklenmeler, zayıf kaslar ve diz travmaları kıkırdağın yapısını bozmaktadır." şeklinde konuştu. 
      

  Eskiden diz kireçlenmesi vakalarına 35 yaş altı grupta %1-2 oranında rastlanırken yapılan araştırmalarda bu oranının %8'e kadar çıktığını belirten Prof. Dr. Alper Kaya, "Gençlerde diz kireçlenmelerine rastlanmasındaki en önemli faktör kontrolsüz yapılan spordur. Günümüzde gençlerin spora olan eğilimi eskiye göre artış göstermiştir. Sporun, vücuda fayda sağlayabilmesi için kesinlikle bilinçli yapılması gerekir. Aşırı yüklenme ve yeterli ısınma yapılmadan yapılan kontrolsüz spor, diz eklemlerinde kireçlenmeye yol açabilmektedir. Diz eklemlerindeki kireçlenmenin günümüzdeki en önemli faktörlerinden biride obezitedir. Ayrıca dizde bağ ve menüsküs sonucunda oluşan yaralanmalar zamanında tedavi edilmediği takdirde genetik etkenlerden ötürü rahatsızlık daha erken ortaya çıkabilir. Özellikle diz yaralanmaları tedavi edilmezse doğrudan kıkırdağı aşındırabilir." şeklinde açıklamalarda bulundu.     
   

  Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

  Diğer Haberler