Pazartesi , Haziran 25 2018

Doğalgazda Yüzde 35'e Varan Tasarruf Sağlayabilirsiniz


Kombiden tasarruf etmenin tek yolu ısısını düşürmek değil. Yeni nesil akıllı yoğuşmalı kombiler kullanarak kış mevsiminde kabarık gelen doğalgaz faturasından %35 tasarruf elde edilebilir. Oda termostatları kullanılarak sıcaklığın gece 1 derece düşürülmesi halinde elde edilecek tasarruf ise %6. 

Soğuk kış günlerinin kapıya dayandığı bugünlerde vatandaşları, yüksek gelecek doğalgaz faturaları şimdiden düşündürmeye başladı. Bu yüzden doğalgaz faturalarının düşürülmesi ev ekonomisi için oldukça önemli. Ayrıca doğalgaz ithal ettiğimiz için hanelerdeki doğalgaz tasarrufunun ülke ekonomisine katkısı da büyük oluyor. Örneğin 2016 yılında 16 milyar dolar doğalgaz ithal ettik.  Bu ithalatın ortalama %25’i hane halkı tarafından kullanıldı. Buda 4 milyar dolara tekabül ediyor. 

Peki, doğalgazda tasarruf etmek için neler yapılabilir?

Öncelikle eski kombilerden kurtularak yeni nesil yoğuşmalı kombi kullanılmalı. 

Kombilerin bakımı düzenli olarak yaptırılmalı.

Oda termostatı ile radyatörlerde termostatik vana kullanılmalı.

Radyatörlerin önü ve üzeri kapatılmamalı. 

Binalarda dış cephe ısı yalıtımı mutlaka olmalı. 

Kombilerin bakımının yıllık yaptırılması halinde doğalgazdan %15 tasarruf yapılabilir. Ayrıca yoğuşmalı kombiler ile eski hermetik kombiler arasında sadece 850 TL fiyat farkı var. Yoğuşmalı kombilerin yıllık sağladığı tasarruf ise ortalama 550 TL. Yani kullanıcılar, ikinci yıl kara geçmeye başlıyor.

Akıllı teknoloji kombiler ise internet üzerinden kontrol edilebildiği için ev dışından da kombinin ısısı ayarlanabiliyor. Evde kimse yokken düşürülen ısı, eve yaklaşıldığında zaman arttırılarak hatırı sayılır tasarruf sağlanabiliyor. Ayrıca yeni nesil akıllı kombiler, yıllık bakım zamanı geldiğinde internet sayesinde kendiliğinden servise haber verebiliyor. 
 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir