Çarşamba , Temmuz 18 2018

Doğayı Korumak İçin İlkel Yaşam Tarzına Geri Dönülmeli


Uzmanlar tarafından doğanın katilinin lüks yaşam tarzı olduğu her fırsatta dile getiriliyor. Yeme ve içmede yapılan israftan tutunda seyahate kadar birçok faktör doğayı tahrip ediyor. Çevre kirliliğinin son dönemlerde iyice artması araştırmacıları harekete geçirmiş ve çevreye duyarlılık konusunda yapılan tavsiyeler yoğunlaşarak gündemi meşgul eder olmuştur. İnsanların, şimdikinden daha yeşil bir çevrede yaşaması için uzmanların dört tavsiyesi var. Bu tavsiyelerde vurgu yapılan iki ortak nokta ise lüks yaşam ve israftan uzak durarak elden geldiğince doğal ve ilkel koşullarda bir yaşam tarzı benimsemek. 
    

Abartılı Alışverişten Kaçının
    

Yeryüzünde sera gazı salınımının dörtte üçünün sorumlusu tarım olsa da insanlar, ürettikleri tarım ürünlerinin yalnız üçte ikisini tüketiyor. Avrupa Parlamentosu tarafından yayınlanan veriler incelendiği zaman AB içerisinde gerçekleşen israfın yarısının evlerde olduğu görülüyor. Uzmanlar ise koruyucu tedbir olarak et yerine sebze tüketilmesini tavsiye ediyor. İsveç’te bulunan Lund Üniversitesinde görevli araştırmacılar tarafından bu sene yayımlanan raporda, etsiz yapılan bir diyetin kişi başına 820 kg civarında az karbondioksit salınması anlamına geldiği belirtiliyor. 
  

 Ayağınız Sürekli Yere Bassın
    

Yeryüzüne en büyük zararlardan birini de uçmak veriyor. Uçarak kat edilen her kilometrede kişi başına karbon salınımı otomobil veya trenden daha fazla olsa da ucuz havayolu şirketleri sayesinde ayaklarımızı sık sık yerden keserek çok daha uzaklara seyahat ediyoruz. İnsanların, tek bir sefer gidiş-dönüş uçuşundan vazgeçmesi ise mesafeye göre 700-2800 kg arasında karbondioksit salınımını engellemek anlamına geliyor. 
    

Araba Yerine Yürüyüş Tercih Edilmeli
    

Günümüzde otomobillerin yeryüzüne ne kadar zarar verdiği herkes tarafından biliniyor. ABD Çevre Koruma Ajansı verileri incelendiğinde bir otomobilin yıl içerisinde atmosfere ortalama 4 bin 700 kg civarında karbondioksit saldığı görülüyor. Ayrıca otomobil, aile bütçesini aşırı derecede zorlamaktadır. Otomobil satış şirketi olan CJ Pony Parts tarafından yayınlanan bir raporda ise üniversite mezunu bir ABD vatandaşının yaşam boyunca kazandığı paranın neredeyse %10’unun otomobil için harcandığı belirtiliyor.  
    

Uygun Sayıda Çocuk Sahibi Olunmalı
    

Uzmanlar, ailelerin sahip olduğu çocuk sayısının yaşanılan coğrafyaya göre değişebileceğini söylüyor. Uzmanlara göre ABD’de doğum kontrolü kesinlikle uygulanmalıdır. Oregon State Üniversitesince 2009 yılında gerçekleştirilen bir çalışmada ABD’de fazladan bir çocuk sahibi olunduğu takdirde ‘Yeryüzüne karbon mirası’ Bangladeş’te yetişen bir çocuğa göre 100 kat daha fazla oluyor.  
 

About

Check Also

Parçalı Güneş Tutulması Merakla Bekleniyor

Bu yıl gerçekleşmesi beklenen güneş tutulması herkes tarafından merak ediliyor. Özellikle astronomi ile yakından ilgilenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir