Pazartesi , Temmuz 16 2018

Doğru Beslenme Alışkanlığı Çocukluk Çağında Kazanılmalı


Uzmanlar tarafından okul çağında bulunan her 10 çocuktan 1’inin obez olduğuna değinilirken sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlığının çocukluk döneminde kazanılması gerektiğine vurgu yapıldı. Çocuklara doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılmasında en iyi modelin aile olduğuna değinen uzmanlar, çocuk için en iyi modelin ise anne ve baba olduğunu söyledi. uzmanlar tarafından ailelerin yemek saatlerine dikkat etmesi gerektiği, hazır gıdalar yerine evde pişirilen gıdaların tüketilmesi gerektiği, hazır meyve suları yerine de taze meyve ile su tüketilmesinin gerekliliği sürekli dile getiriliyor. 
    

Üsküdar Üniversitesi NPİSTAN-BUL Beyin Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gizem Köse, sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlığının çocukluk çağında kazanılmasının önemine değindi. 
    

Dışarıdan satın alınacak ürünlerde etiketin okunmasının ve içindekilerinin bilinmesinin önemini ifade eden Dr. Gizem Köse, “Vücudumuza besin yoluyla ne girdiğini ve çocuklarımıza yedirdiğimizin içeriğini bilmemizin önemi büyük. Çünkü çocukluk çağında alışkanlık haline getirilen beslenme tarzı ileriki yaşlarda değişmemektedir. Sağlıklı bir çocuk yetiştirmenin yolu sağlıklı beslenme alışkanlığından geçiyor. Sağlıklı bir toplum oluşturabilmenin tek yolu sağlıklı bireylerdir. Çocukların, yetişkinlik dönemine geldikleri zamanda beslenme tarzlarını değiştirmedikleri düşünüldüğü zaman asıl risk daha iyi anlaşılır. Şu an okul dönemindeki 10 çocuktan 1’i obez ve çocukların beslenme tarzlarının değiştirilmesi gerekiyor. Çocukların beslenme tarzlarının değiştirilmesinde en etkin yöntem ise ebeveynlerin beslenme tarzını değiştirmesidir. Çünkü çocuklar için en iyi model yakınındaki insanlardır. Ayrıca çocuklar, hızlı tüketilen besinlerden uzak tutulmalıdır.” şeklinde konuştu. 
    

Ebeveynlerin dışarda olduğu zaman çocuk üzerinde gözlem yapmakta zorlandığını söyleyen Dr. Köse, “Eve giren gıdalar ebeveynlerin kontrolündedir. İçeriğinde düşük şeker içeren gıdalar tercih edilmelidir. Dışarıda tüketilen besinlerdense evde hazırlanarak tüketilen besinler daha sağlıklıdır. Hızlı tüketimde katkı maddeleri fazla olduğu gibi doymayı geciktirmektedir. Üründeki katkı maddeleri arttıkça tat ve besin tüketimi de artar. Hızlı tüketim, hiper lezzetli olduğu gibi doygunluk hissi vermiyor. Hiper lezzetli besinleri sık tüketmek isteyen çocuklar, daha fazla enerji alıyor. İnsanların evde ürettikleri ürünleri tüketmesi ya da tanıdıkları restoranlara gitmesi kendi ellerindedir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.    

About

Check Also

Çocuklarınız Yemek Seçiyorsa Dikkat!

Ailelerin çocukları ile ilgili en sık yaşadığı sorunlardan biri olan yeme bozuklukları hakkında Psikolog Doktor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir