Cumartesi , Temmuz 21 2018

Doğu Kudüs Başkent İlan Edildi Ama Mescid-i Aksa Batı Kudüs'te


İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ’ın Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayımlanan İngilizce ve Türkçe metinlerin farklı anlamlarda olduğuna dair sözlerine vurgu yaptı. 
    

Kudüs ile ilgili alınan kararın kamuoyunca onaylandığına dikkat çeken Halaçoğlu, “Kudüs ile ilgili alınan kararda dikkat edilmesi gereken nokta Batı Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesidir. Böyle bir sonuçla karşı karşıya kalınması durumunda İslam dininin kutsal mekanlarından olan Mescid-i Aksa Batı Kudüs’te kalacaktır. Bir adım atılacaksa tarihi ve coğrafyayı iyi hesaplamak gerekir. Mescid-i Aksa nasıl düşünülmedi ya da düşünüldü de farklı bir politika mı hedefleniyor? Anlamak gerçekten zor.” şeklinde konuştu. 
    

İslamiyet, Yahudilik, Hıristiyanlık dinleri bakımından Kudüs’ün önemli bir kent olduğuna değinen Halaçoğlu, “Kudüs’ü daha önce gezdiğimden dolayı biliyorum. Şehrin tam ortasındaki vadinin bir yakası Doğu Kudüs, diğer yakası ise Batı Kudüs. ABD tarafından atılan adımdan sonra ülkemizdeki iktidarında verdiği katkılar ile İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından bir karar alınarak Doğu Kudüs, Filistin’in başkenti ilan edildi. Buraya kadar bir sıkıntı yok. Sıkıntı olan nokta ise Batı Kudüs’ün, İsrail’in başkenti olmasının önüne geçilecek herhangi bir girişim olmaması. Bu tablo karşısında üç dininde kutsal kabul ettiği mekanlar Batı Kudüs tarafında kalıyor. Mesela Mescid- Aksa, Batı Kudüs tarafında kalıyor. Bunun nasıl hesap edilmediğini bir türlü anlamış değilim. Böylesine tarihi kararlar alınırken dikkatli davranılmalıdır.” dedi. 
    

Halaçoğlu, “AKP tarafından Suriye ile ilk dönemlerde atılan adımlar çok ciddi sonuçlar doğurdu. Suriye ile ilişkileri bozan ve kıran asıl neden ise Yeni Osmanlıcılık politikaları ile ABD’nin, Türkiye’yi yönlendirmesi oldu.” şeklinde açıklamalarda bulundu.       
 

About

Check Also

Adnan Oktar’ın Sorgusu Başladı, Suçlamaları Kabul Etmedi

Adnan Oktar suç örgütüne yönelik olarak düzenlenen operasyonda ifade alımları bu sabah saatlerinde başladı. Alınan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir