Pazartesi , Temmuz 23 2018

Doğuda Kar Tipi, Batı'da Bahar Havası


Ülkemizin doğusu kış mevsimini iliklerine kadar yaşarken batısında ise bahar havası hakim. İstanbul’da hava güneşle birlikte ılıklaşınca sömestr tatilini değerlendiren çocuk ve gençler, kendilerini sokağa attı. Antalya, Marmaris ve Bodrum gibi tatil merkezlerinde ise kendilerini sahillere atan vatandaşlar, üzerlerindeki negatif enerjiyi attı. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul ve batı kesimlerde hava sıcaklığındaki artışın süreceği açıklandı. Ülkemizin batı kesimleri bahar esintisi ile kışı fazla hissetmezken doğu kesimi ise soğuk hava ve kara teslim oldu. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en soğuk yeri ise sıfırın altında 25 derece ile Kars oldu. 

Kar ve tipinin hakim olduğu Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı ve Tunceli’de 65 yerleşim bölgesine ulaşım kesildi. Ülkemizin orta kesimlerinde de yoğun kar yağışı etkili oldu. Sivas’ı etkisi altına alan yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları yüzünden 56 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Sivas’ın merkezinde ve ilçelerinde yoğun kar yağışı ile mücadele çalışmalarına 32 greyder, 19 yükleyici, 10 dozer ve 29 destek aracından oluşan 99 iş makinesi ile 211 personel katılıyor. 

Ülkemizin Batı kesimlerinde yaşayan vatandaşlarımız, çetin kış şartlarının hakim olması gereken Ocak ve Şubat aylarında güneşin tadını çıkarırken, Doğu kesimlerinde yaşayan ve güneşe hasret kalan vatandaşlarımız ise yoğun kar yağışı ile mücadele etmek durumunda. Ardahan’da yaşayan vatandaşlarımız, eksi 20 derecenin hakim olduğu hava şartlarında iliklerine kadar donarken Marmaris, Bodrum gibi tatil merkezlerinde güneşli havayı gören vatandaşlarımız ise kendilerini sahillere atarak hem güneşin hem de denizin tadını çıkardı.

About

Check Also

Parçalı Güneş Tutulması Merakla Bekleniyor

Bu yıl gerçekleşmesi beklenen güneş tutulması herkes tarafından merak ediliyor. Özellikle astronomi ile yakından ilgilenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir