Cumartesi , Ağustos 4 2018

Doğum Parasına Yılbaşı Zammı


Yılbaşı zammı ile birlikte sadece emekli ve memur maaşları değil, annelerin doğum ve emzirme paralarına da zam geliyor. 

Annelerin çalışma hayatına katılım oranını yükseltmek için birçok destek veriliyor. Bu destekler arasında en fazla öne çıkanlar ise doğum yardımı, çocuk parası, süt ve emzirme parası ile yarım gün mesai parasıdır. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan anne çocuk ardımı alabiliyor. Bu hususta yapılan düzenlemede ise çocuk yardımının çocuk sayısına göre değiştiği göze çarpıyor. Anne, ilk doğumunda 300, ikinci doğumunda 400, üçüncü doğumunda ise 600 lira çocuk yardımı alıyor. 

İnternet Üzerinden Başvuru Yapılabiliyor

Devlet, annelere yapılan çocuk yardımına yılbaşından itibaren %8-10 aralığında zam yapacak. Bu da çocuk yardımının 25 TL ile 60 TL aralığında artması anlamına geliyor. Yeni doğum yapan anneler, çocuk yardımı için illerde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne, ilçelerde de kaymakamlıklara müracaat edebiliyor. Çocuk yardımına internet üzerinden müracaat etmek isteyen anneler ise T.C. kimlik numarasıyla aile.gov.tr adresinden başvuru yapabilirler. Başvuruda herhangi bir süre sınırının olmadığı çocuk parası, müracaat tarihinden sonra 2 ay içerisinde anne adına postaneye yatıyor. 

Süt Parası 150 Lira Oluyor

Doğum yapan anneler, emzirme yardımı olarak 133 lira alıyor. Emzirme yardımından çalışmayan annelerde istifade edebiliyor. Sigortalı olmayan annelerde emzirme yardımını sigortalı eş alıyor. Emzirme yardımını alabilmek için SGK İl Müdürlüğüne, Sosyal Güvenlik Merkezine müracaat edilmesi gerekiyor. Emzirme yardımının müracaat süresinde ise 5 yıl sınırı var. Emzirme yardımı 2018 yılından itibaren 150 TL olacak. 

Rapor Parası Hesaba Yatıyor

Annelere ödenen en yüksek miktarda para ise doğum (rapor) parasıdır. Doğum parası, alınan maaşa göre değişkenlik gösteriyor. 112 gün üzerinden hesaplanan doğum parasında en düşük ödenen miktar ise 4424 TL’dir. Yılbaşından itibaren ise bu rakam 4750 TL’ye yükselecek. Brüt 3.000 TL maaş alan bir kişiye ödenen doğum parası 7.466 TL’den, 8063 TL’ye yükselecek. Bu da %10 artış demek. Hesaba yatan bu para turkiye.gov.tr adresinden kontrol edilebiliyor. 
 

About

Check Also

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu

Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir