Cuma , Ağustos 3 2018

Doktorlar Yaz Aylarında Böcek Sokmalarına Karşı Uyarıyor


Yaz aylarında artan böcek sokmalarına karşı vatandaşları uyaran Dermatoloji Uzmanı Doktor Necla Eryılmaz,  dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

Dermatoloji Uzmanı Doktor Necla Eryılmaz, Özellikle yaz aylarında böcek sokmalarına Karşı daha dikkatli olması gerektiğini belirterek bazı uyarılarda bulundu.

BÖCEK ISIRIKLARI FARKLI REAKSİYONLARA NEDEN OLABİLİR

İlkbahar aylarından başlayarak kış aylarına kadar zararsız pek çok böcek türünün yanı sıra farklı reaksiyonlara neden olan böcek Isırıkları ile sık sık karşı karşıya kaldıklarını belirten Necla Eryılmaz,  hem Kırsal kesimde yaşayanların Hem de hafta sonu teknik veya Park Gezileri yapanların böcek ısırıkları şikayetiyle polikliniklere başvurduklarını söyledi. Eryılmaz,  böceklerin genellikle kendilerini savunma amacıyla insanları soktuğunu belirterek, beslenme amacıyla da insanları sokan bazı böcek türleri olduğunu dile getirdi. Böcek ısırıklarını farklı böcekler nedeniyle insanlarda Farklı cilt veya sistemik bulgulara neden olabildiği gibi, aynı böcek ısırığının farklı insanlarla da farklı reaksiyonlara neden olabildiğini söyleyen Eryılmaz,  böcek sokmasının genellikle ciltte hafif kızarıklık ve kaşıntı gibi geçici rahatsızlığa yol açtığını ancak böceğin türüne göre bu ısırıkları bazen ciddi sağlık problemleri ne de neden olabildiğini belirtti.

BÖCEK ISIRIĞI BELİRTİLERİ

Uzman Doktor Eryılmaz, Böcek ısırığı belirtilerinin kendini kızarıklık, şişme, ağrı ve yanma gibi lokal bulgular olarak gösterdiğini belirterek, Nadir olarak da vücudun tamamını etkileyen kaşıntı, kızarıklık,  kusma, karın ağrısı, ishal ve göğüs sıkışması gibi belirtilerin ortaya çıkabileceğini söyledi. Bazı böcek ısırıklarını sadece belirtilerle geçtiğini belirten Eryılmaz bazı durumlarda ise arı sokması gibi acil müdahale gerekebileceğini dile getirdi.

About admin

Check Also

İmitasyon Takılar Alerji Yapabilir

Kullandığımız takılar nedeniyle derimizde bir kaşınma ya da cildinizde bir döküntü oluyorsa bunun nedeni nikel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir