Cumartesi , Ağustos 4 2018

Dokunulmazlık Oyunları


Ne zaman ülke olağanüstü durumlardan geçse Milletvekillerinin dokunulmazlıkları gündeme geliyor. Hukukun kurallarına uygun olarak aday olabilen her hangi bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı, seçimleri kazanıp, Milletvekili statüsünü kazandığında artık Milletinden meşru oy almış ve Milletini temsil yeterliliği elde etmiştir. Seçildiği süre zarfında artık Milletine hizmetle mükelleftir. Bunun dışında görev süresi bitene kadar tek sorumlu olduğu merci, yetkiyi aldığı milletidir. Bunun dışında herhangi bir güç, sebep ne olursa olsun görev ve yetkiyi milletinden alan bir kişiyi, TBMM den gönderme ve ya TBMM de engelleme gücüne sahip olmamalıdır.

Şuan ki iktidar patisinin Bakanları ve Milletvekilleri fazla değil üç sene evvel, uydurma bir terör örgütü vesilesi ile ucu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesine kadar uzanan bir senaryo ile hapse tıktırılmak istendiler. Eğer planlar tutsaydı, terör örgütü suçlaması vesilesi ile iki yüze aşkın Milletvekili, bini aşkın bürokrat ve sayıları on bini bulacak olan sivil toplum kuruluşu temsilcileri aynı terör örgütünün destekçisi olarak içeri gireceklerdi.

Şimdi daha hafızalar bu kadar taze iken, neden dokunulmazlıklar özellikle gündeme getirtiliyor. Malum parti, gerek ülke nezdinde gerek se uluslararası arenada var olan desteklerini giderek kaybetmeye başlamışken, neden ülke gündemine dokunulmazlıklar getirtiliyor.

Bunun tek bir cevabı var. Malum cemaat kendi kurduğu tuzağa mahkûm edildi. Anayasa değiştirilerek kendi istedikleri yargıyı oluşturduklarını zannettiler. Fakat kendi kurdukları sistem onlara mezar oldu.

Şimdide Mecliste aynı oyun oynanmak isteniyor. Terör örgütüne destek verdikleri iddiası ile Milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmayı planlıyorlar.  Evet,  bakıldığı zaman gayet normal ve olması gereken bir şey.  Kim teröre destek veriyorsa cezasını kat ve kat çekmeli. Ama buradaki amaç tamamen farklı. Geleceğe dair plan yapan derin güçler, üç beş sene sonrasına yatırım yapıyor. Ülkemizde bir savcı ve hâkimle istediğiniz kişiye istediğiniz suçlamayı yapabilir ve ceza dahi verdirtip hapse attırabilirsiniz.

Hal böyle iken dokunulmazlık meselesi ciddiye alınmalı, uygun bir formül ile yeniden dizayn edilmelidir.  Ama gerekçe ne olursa olsun görevi başındaki bir milletvekilinin milletine vekâlet yetkisi elinden alınmamalıdır.

Eğer varsa bir milletvekili hakkında ciddi suçlama, hakkındaki suçlamalara rağmen, partisi görev süresi biten milletvekilini yeniden aday göstermeye kalksa dahi, yapılacak yeni düzenleme ile bu tür milletvekillerinin yeniden aday olması engellenmelidir.

Yoksa bu işin önü alınmaz, herhangi bir iktidar partisinin kırk ya da elli milletvekiline savcıların uyduruk tezkeresi ile terör suçlaması yapılır ve ülkenin kaderi ile oynanarak, bu milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılır.  İktidar partisinin, yeterli meclis çoğunluğu elinden alınarak, bu sayede siyasete istenilen dizayn verilmiş olur.

 

 

About Bilal OKUDAN

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir